ראטקו מלאדיץ' הוסגר לבית הדין הבינלאומי

הגנרל הסרבי לשעבר רטטקו מלאדיץ' נלקח הערב בחשאי על ידי שוטרים במסיכה אל עבר נמל התעופה בבירת סרביה. שם הוא עלה על מטוס בדרכו להיות מוסגר לבית הדין הבינלאומי בהאג. כעבור מספר שעות נחת מלאדיץ' ברוטרדם והועבר להאג, לקראת משפטו

הרכב שהוביל את מלאדיץ' לנמל התעופה (רויטרס)

בדרך להסגרה: הגנרל הסרבי לשעבר ראטקו מלאדיץ' נחת הערב בנמל התעופה ברוטרדם שבהולנד, זאת לקראת הסגרתו למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג.

מוקדם יותר דווחו כי מלאדיץ' נלקח בחשאי מבית המשפט בבלגרד אל נמל התעופה הסמוך לעיר. המהלך נועד כדי להשלים את הליך הסגרתו של מלאדיץ' לבית הדין הבינלאומי בהאג.

על פי הדיווח, היה מלאדיץ' מלווה באנשי ביטחון במסכות ולבוש באפוד, זאת מתוך חשש כי יהיו מי שירצו לנסות להתנקש בחייו. תמונות שהתפרסמו בסוכנויות הידיעות בשעות האחרונות מראות את מלאדיץ' בתוך הרכב, אך אלו לא חושפות את היעד.

הבוקר דחה בית המשפט בבלגרד את ערעורו של מלאדיץ' על הסגרתו לבית הדין הבינלאומי בהאג ובכך הוסר המכשול האחרון בנושא. כעת הוא צפוי לעמוד לדין בהאג על מעורבותו ברצח העם של אזרחים מוסלמים בסרברניצה. על פי ההאשמות, הגנרל מלאדיץ' לקח חלק ברצח של 7,500 ילדים, נשים וגברים מוסלמים במהלך הטבח בסרברניצה ב-1995.

"סובל מבעיות בריאותיות"

למרות צו המעצר, מלאדיץ' חי ללא הפרעה בבלגרד עד הסגרתו של סלובודאן מילושביץ ב-2001. מאס חי במחתרת. מפקדו קאראדיץ' נעצר כבר בבלגרד ב-2008, לאחר שהמשטרה קיבלה מידע ממקור שהעדיף להישאר חסוי.

עד ההסגרה הוחזק מלאדיץ', כיום בן 69, בכלא בסרביה. בתחילה דווח כי הסגרתו צפויה להיערך אתמול, אך כאמור, המהלך נעשה רק היום. משפחתו מסרה בעבר כי מלאדיץ' סובל מבעיות בריאותיות רבות אשר אמורות למנוע את הסגרתו.

"הוא קורא להימנע משפיכות דמים", אמר בשבוע שעבר עורך הדין בשם מלאדיץ' הכלוא. "הוא לא רוצה להיות הסיבה למהומות", אמר עורך הדין ביום שלפני הפגנת התמיכה הגדולה בגנרל.

הקשר הישראלי לטבח האזרחים בסרברניצה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת