אירופה: 16 מתו מהמלפפונים הנגועים

16 בני אדם כבר מתו מאכילת מלפפונים הנגועים בחיידקי אי-קולי אלימים, שכנראה הגיעו לדרום אירופה במשלוח ספרדי שעבר דרך גרמניה. שרת החקלאות הספרדית זעמה ואכלה מלפפון כדי להוכיח שאין סכנה. בינתיים, ישנה סכנה גם ליחסים בין המדינות

מלפפונים קטלניים באירופה (רויטרס)

החיידק הקטלני שמופץ על ידי מלפפונים נגועים, אי-קולי, ממשיך להפיל קורבנות. עד כה, ישנם 15 הרוגים בגרמניה ואישה נוספת שמתה מהמחלה בשוודיה. יותר מ-1000 בני אדם מאושפזים בבתי החולים וסובלים מהמחלה שפוגעת במערכת הדם ובמקרים גרועים יותר במערכת העצבים.

עד עכשיו התגלו נשאי המחלה בצרפת, הולנד, דנמרק, בריטניה, שוודיה, ספרד ובמיוחד בגרמניה. על פי הפרסומים, כל נשאי החיידק האלים עברו בימים האחרונים בצפון גרמניה ולכן רשויות הבריאות סבורות שמשלוח של מלפפונים אורגניים שהגיע מספרד לחנויות בעיר המבורג גרם להתפרצות המחלה.

בספרד זועמים על הפרסומים, שמוגדרים היום על ידי שרת החקלאות גלוריה רוסה אגווילר, כ"לא אחראים". כדי להבהיר את הנקודה, אכלה השרה בעצמה מלפפונים וטענה שהם "נקיים, בריאים ומאוד טעימים".

סכסוך דיפלומטי - סערה בסלט הירקות

הרשויות בגרמניה מתעקשות שהמשלוח המזוהם הגיע מספרד. שם אומרים שהירקות היו יכולים להזדהם בבקטריה הקטלנית בדרכם לגרמניה, או בגרמניה עצמה - ולאו דווקא בשדות שבספרד.

ברוסיה לא לוקחים סיכונים. מוסקבה בלמה את משלוחי הירקות מגרמניה ומספרד ומסרה כי "אם המצב יחמיר או לא ישתנה, אנחנו נפסיק את הייבוא מכל מדינות אירופה".

החקלאים בספרד טוענים שכבר הפסידו 286 מיליון דולרים בשבוע בגלל הפרסומים וביטולי המשלוחים, אבל הרשויות בגרמניה ממשיכות לקרוא לתושבים לא לקנות ירקות ושר החקלאות הצרפתי קרא לרשויות להפגין "שקיפות מלאה". תגובות נוספות הגיעו ממשרדי הבריאות בכל רחבי אירופה ובאיחוד מכנסים שיחות דחופות בנושא כדי להתמודד עם הבעיה.

משרד הבריאות: לא לדאוג ממלפפונים בישראל

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק