מחקר: מי המדינה הכי אלימה בעולם?

מחקר חדש המדרג את מדינות העולם על פי רדיפת השלום, או המלחמה, קובע שאיסלנד היא המדינה הכי שלווה בעולם. סומליה, במקום ה-153, היא המדינה הלוחמנית ביותר. ואיפה ישראל ביחס לשאר הדמוקרטיות?

סומליה. המקום האלים בעולם (חדשות 2)

חוקרי המכון הבינלאומי הכלכלי לשלום מדרגים מדי שנה את מדד האלימות העולמי. השנה, כך נראה, שבר המין האנושי את רוב השיאים האפשריים.

מקורם של חלק גדול מהנתונים שהעלו משמעותית את רמת האלימות בעולם נעוץ ב"האביב הערבי", במהפכות שמתחוללות בצפון אפריקה ובאסיה. המצב, כך לפי הדוח, רק הולך ומחמיר.

המקום האלים ביותר בעולם לפי המכון, הוא סומליה. המחקר מדרג 153 מדינות, סומליה במקום האחרון, וישראל לא הרבה מאחוריה: במקום ה-145 בלבד. "העולם הפך להיות מקום פחות שליו", טוענים החוקרים. רמת האלימות עולה, זו השנה השלישית ברציפות. היום, על פי החוקרים, יש יותר סיכוי לאזר ממוצע בעולם להיפגע באירוע טרור או להימצא בהפיכה אלימה - מכל שנה אחרת בהיסטוריה.

חפשו שקט באיסלנד

על פי המחקר, איסלנד, שלא צריכה לדון עם איש על גבולותיה, מלבד כמה יצורי ים חסרי שאיפות טריטוריאליות מוצהרות, היא המדינה השלווה ביותר. אחריה בדירוג, ניו זילנד ויפן - גם להן אין בעיית גבולות, מלבד גובה הגלים. ארצות הברית הולכת ומידרדרת בסקר כל שנה, עכשיו היא ממוקמת במקום ה-82, הרבה יותר שלווה מרוסיה, ישראל, סודן או סומליה.

החוקרים קבעו את הדירוג על פי 23 קטגוריות שונות בהן מספר פעילויות צבאיות, התקציב שמדינה מקדישה ללחימה, גודל הצבא ביחס לגודל המדינה, כיבוד זכויות האזרח, ומספר הקורבנות מאירועים אלימים כמו הפגנות או היתקלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת