הסגרת ראטקו מלאדיץ': "תוך ימים"

עורך דינו של פושע המלחמה הסרבי, הגנרל ראטקו מלאדיץ', אומר כי "הוא יודע שיוסגר בקרוב לבית הדין הבינלאומי בהאג". עד אז, מוחזק מלאדיץ', שמואשם ברצח אלפי בני אדם בבוסניה, במעצר. מחר תתקיים בבלגרד עצרת המונים נגד מעצרו והסגרתו. סוכנויות הידיעות פרסמו תמונה ראשונה שלו מיום המעצר

ראטקו מלאדיץ' ביום מעצרו (רויטרס)

הרשויות בסרביה הגבירו את האבטחה לקראת הפגנת ענק שאמורה להתקיים מחר במדינה נגד הסגרתו של הגנרל ראטקו מלאדיץ', הנאשם בפשעי מלחמה בבוסניה וברציחתם של אלפי נשים, גברים וילדים.

ההפגנה, שיזמו ארגוני ימין סרבים ומפלגת הימין הקיצוני במדינה, תיערך מול בניין הפרלמנט בעיר בלגרד.

עורך דינו של מלאדיץ' אמר הערב כי הקצין הבכיר לשעבר יודע כי הוא יוסגר לבית הדין הבינלאומי בהאג, אבל "רוצה לנוח לפני הנסיעה". הסנגור, מילוש סליג'יץ', אמר לכתבים כי מלאדיץ' לא יודע מתי בדיוק הוא יוסגר.

"סובל מבעיות בריאותיות"

עד ההסגרה מוחזק מלאדיץ', כיום בן 69, בכלא בסרביה. אם השופט המקומי ידחה את ערעורו, הוא עשוי להיות מוסגר כבר ביום שני הקרוב. משפחתו מסרה כי הוא סובל מבעיות בריאותיות רבות.

"הוא קורא להימנע משפיכות דמים", אמר עורך הדין בשם מלאדיץ' הכלוא, לקראת ההפגנה הסוערת שצפויה מחר. "הוא לא רוצה להיות הסיבה למהומות".

בתוך כך, פרסמו היום סוכנויות הידיעות הזרות תמונה של מלאדיץ' משלשום, עם מעצרו בסרביה. זו תמונתו הראשונה מזה שנים, כשבאחרונות שפורסמו עוד לבש מדים.

בית המשפט הבינלאומי בהאג הוציא צו מעצר נגד מלאדיץ' באשמת רצח עם ופשעי מלחמה. על פי ההאשמות, הגנרל מלאדיץ' לקח חלק ברצח של 7,500 ילדים, נשים וגברים מוסלמים במהלך הטבח בסרברניצה ב-1995.

למרות צו המעצר, מלאדיץ' חי ללא הפרעה בבלגרד עד הסגרתו של סלובודאן מילושביץ ב-2001. מאס חי במחתרת. מפקדו קאראדיץ' נעצר כבר בבלגרד ב-2008, לאחר שהמשטרה קיבלה מידע ממקור שהעדיף להישאר חסוי.

הקשר הישראלי לטבח האזרחים בסרברניצה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת