אובמה בביקור פולין: נעמוד לצד ישראל

בתחנה האחרונה בביקורו באירופה הגיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה לורשה בירת פולין והביע את מחויבותו לישראל. אובמה הניח זר באנדרטת גטו ורשה שמהווה לדבריו "תזכורת לסיוט השואה" ובצאתו הבטיח להביא לשם את שתי בנותיו לביקור. מוקדם יותר היום השתתף אובמה בסיכום ועידת ה-G8

אובמה מניח זר באנדרטת גטו ורשה (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נחת היום לביקור בן כמה שעות בפולין במהלכו הגיע לבגטו ורשה ופגש ניצולי שואה ואת מנהיגי הקהילה היהודית בפולין. בחלק האחרון בביקורו באירופה אובמה הניח זר באנדרטה לזכר קורבנות מרד גטו ורשה ואמר: "זוהי תזכורת לסיוט השואה בה נהרגו שישה מיליון יהודים".

אובמה לחץ ידיים וחיבק רבים מאלה שהגיעו לטקס שנערך תחת גשם שוטף בבירת פולין, והבטיח בפניהם שהוא יעשה כל שביכולתו לתמוך בישראל וכי "ארצות הברית תמיד תהיה לצד ישראל". בין היתר נפגש נשיא ארצות הברית עם הלינה שפילמן, אלמנתו של ולדיסלב שפילמן שסיפורו הוצג בסרט "הפסנתרן" ונישק אותה בחיבה.

"זה היה ביקור נפלא, אני אביא לכאן את בנותיי", אמר נשיא ארצות הברית בצאתו מהאנדרטה שמנציחה את היהודים שמרדו בנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה.

מנהיגי ה-G8 לא הזכירו את קווי 67'

מוקדם יותר השתתף ברק אובמה בסיכום כינוס שמונה המדינות המתועשות בצרפת. בהודעת הסיכום של הועידה ביקשו מנהיגי ה-G8, שמונה המדינות המתועשות, לצאת בהודעה דומה לזו של נשיא ארצות הברית משבוע שעבר בה קרא לישראל לנהל את המשא-ומתן מול הפלסטינים על בסיס קווי 1967.

עם זאת, בשל לחץ ממשלת קנדה שנחשבת פרו-ישראלית, הושמטה סוגיית הגבולות מההודעה הסופית שהייתה מרוככת יותר. בהודעה קראו מנהיגי ה-G8 להקלת המצב ההומניטרי בעזה, ובמקביל לשחרורו של גלעד שליט ללא תנאים וללא דיחוי.

"משא ומתן הוא הדרך היחידה לעבר פתרון מקיף וארוך טווח של הסכסוך", נאמר בהודעה של ראשי המדינות, "המסגרת לאותן שיחות ידועה. אנחנו דוחקים בשני הצדדים לשוב לשיחות, עם חזון להגיע להסכם מסגרת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת