תמונות ראשונות: פושע המלחמה במעצר

כשהוא חובש כובע מצחיה ומנסה להתחמק מהמצלמות, תועד היום לראשונה מאז מעצרו ראטקו מלאדיץ', פושע המלחמה שנמלט במשך שנים מזרועות החוק הבינלאומי. מלאדיץ' עמד בראש צבאו של קאראדיץ' במהלך המלחמה ביוגוסלביה, ונחשב למי שאחראי לטבח האזרחים הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה

שעות ספורות אחרי מעצרו, מתפרסמות הערב תמונות ראשונות של ראטקו מלאדיץ', פושע המלחמה האחראי לטבח האזרחים הגדול ביותר מאז מלחמת העולם ה-2, שנמלט במשך שנים מזרועות החוק הבינלאומי.

בתמונות נראה מלאדיץ' כשהוא מוקף בשוטרים וכובע מצחיה לראשו. הגנרל הסרבי מפנה את הגב למצלמות ונראה שפוף ומוטרד.

אחרי 16 שנים של מרדף, עצרו הבוקר כוחות הביטחון הסרבים את מלאדיץ', אחרון הבכירים הסרביים שטרם הועמד לדין, בבית קרובי משפחתו בכפר קטן בסרביה. מלאדיץ' חי במשך שנים, כך נראה, תחת זהות בדויה מחשש שיעצרו אותו. נשיא המדינה בוריס טאדיץ' הודיע על המעצר המפתיע במסיבת עיתונאים בהולה ואישר את הידיעות שפרסמה משפחתו של מלאדיץ' מוקדם יותר הבוקר.

הגנרל מלאדיץ' הוא מנהיג בוסני-סרבי שעמד בראש צבאו של ראדובן קאראדיץ' במהלך המלחמה האתנית בבוסניה. מאז שקאראדיץ' נעצר, מלאדיץ' הוגדר כמבוקש מספר אחת מאירועי המלחמה בבוסניה. בימים אלה מתנהל בבית המשפט הבינלאומי בהאג משפטו של קאראדיץ', המנהיג הפוליטי של הסרבים בתקופת מלחמת האזרחים.

רצח 7,500 נשים, ילדים וגברים מוסלמים

בית המשפט הבינלאומי בהאג הוציא צו מעצר נגד מלאדיץ' באשמת רצח עם ופשעי מלחמה.  על פי ההאשמות , הגנרל מלאדיץ' לקח חלק ברצח של 7,500 ילדים, נשים וגברים מוסלמים במהלך הטבח בסרברניצה ב-1995.

למרות צו המעצר, מלאדיץ' חי ללא הפרעה בבלגרד עד הסגרתו של סלובודאן מילושביץ ב-2001. מאס חי במחתרת. מפקדו קאראדיץ' נעצר כבר בבלגרד ב-2008, לאחר שהמשטרה קיבלה מידע ממקור שהעדיף להישאר חסוי.

הקשר הישראלי לטבח האזרחים בסרברניצה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת