ארה"ב: "האחים עופר ניהלו קשרים עם אירן"

חברת האחים עופר נכנסה היום במפתיע לרשימת הסנקציות של מחלקת המדינה האמריקנית, זאת בעקבות האשמה בסחר עם אנשי תעשיית הנפט של אירן. לצד האחים עופר נמצאים ב"רשימה השחורה" גם חברות מוונצואלה, סינגפור, איחוד האמירויות ועוד. האחים עופר בתגובה: "מעולם לא מכרנו אוניות לאירן"

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה אחר הצהריים על סדרת סנקציות נגד חברות מהעולם כולו שסוחרות עם חברות נפט באירן, בהן למרבה ההפתעה - גם חברת האחים עופר הישראלית.

תת מזכירת המדינה ג'יימס סטיינברג הדגיש היום כי הצעדים נועדו לבלום את תעשיית הגרעין האירנית. על פי הפרסום בסוכנות הידיעות רויטרס, מחלקת המדינה האמריקנית בוושינגטון החלטה להפעיל סנקציות נגד שבע חברות בינלאומיות שסוחרות עם אירן, בהן חברת PPCI, ה"רויאל אויסטר" מאיחוד האמירויות, "ספינות ספידי" מאיחוד האמירויות, "טאנקר פאסיפיק" מסינגפור, "איחוד הספנים" ממונאקו, חברת נפט מוונצואלה, וגם האחים עופר מישראל.

"אנו מאמינים ש"טאנקר פאסיפיק" והאחים עופר נכשלו בביצוע, ולא הצליחו להתמיד ביידוע ומתן נגישות למידע שניתן להשגה בקלות, המצביע על כך שהם עובדים עם IRISL (חברות האנרגיה האירניות)", כך נמסר בהודעת מחלקת המדינה. "מחלקת המדינה האמריקנית רואה בחברות אחראיות, זאת כפי שנדרש בהחלטת מחלקת המדינה בנוגע לסנקציות נגד אירן, לכך שהן ידעו או היו צריכות לדעת שהן מספקות מוצרים או שירותים העוברים על הסנקציות על אירן. במסגרת אכיפת הסנקציות שיוצאת לדרכה היום, על החברות טנקר פאסיפיק וקבוצת האחים עופר תיאסר קבלת מימון מבנק הייבוא הייצוא האמריקני, תימנע קבלת הלוואות מעל 10 מיליון דולר ממוסדות כלכליים אמריקניים, והן לא יקבלו רישיונות ייצוא אמריקניים".

ארצות הברית פועלת גם עם בנות בריתה באירופה כדי להפסיק את הסחר עם חברות פרטיות שסוחרות בנפט עם אירן, יצרנית הנפט החמישית בגודלה בעולם. החברות שמופעלות נגדן סנקציות לא יכולות לפעול בארצות הברית, או לבוא בקשרים עסקיים כלשהם עם השוק האמריקני.

משפחת עופר היא אחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם, וכוללת את נכסיהם של האחים סמי ויולי עופר ובני משפחותיהם. נכסיהם כוללים את חברות הספנות צים ורויאל קאריביאן, בעלות על חברת האחים עופר, החברה לישראל, כימיקלים לישראל, בתי הזיקוק בחיפה, בנק המזרחי, טאוור סמיקונדקטור ועוד. עושרם של האחים עופר מוערך בכ-10.3 מיליארד דולר, זאת על פי דירוג מגזין "פורבס".

מחברת האחים עופר נמסר בתגובה לידיעה: "אנו מעולם לא מכרנו אוניות לאירן. הגורמים הרשמיים והמוסמכים של מדינת ישראל יאשרו את דברנו במלואם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת