הנבואה על יום הדין: הונאה?

האם הרולד קמפינג יעמוד לדין? "נביא" התיאוריה לפיה העולם ייחרב ב-21 במאי2011, התברר כנביא שקר. רבים ממאמיניו הופתעו כשהעולם ממשיך להתקיים גם היום, ועכשיו הם דורשים התנצלות פומבית - וגם את מיליוני הדולרים שתרמו לו. ה"נביא" עצמו, בינתיים, שותק

יום הדין איחר להגיע (AP)

האם "נביא יום הדין" יועמד לדין? הנבואה בדבר סופה של האנושות ב-21 למאי 2011 לא התגשמה. אתמול התברר למאמינים, שתרמו במשך השנים סכומי עתק למנהיג הכת שניבא את סוף העולם, כי הוא עסק בנבואת שקר, ועכשיו הם דורשים התנצלות פומבית - ואת כספם בחזרה.

הרולד קמפינג, ראש הקבוצה הנוצרית שהייתה משוכנעת כי סופו של העולם היה אמור להגיע אתמול, סיפר בעבר שקיבל התראות אלוהיות שהודיעו לו בבירור שהעולם עומד להיחרב בקרוב. זו לא הפעם הראשונה שהוא טועה בחיזוי: בשנת 1994 טען קמפינג כי העולם ייחרב באמצע חודש ספטמבר באותה שנה. בשבועות האחרונים התראיין ה"נביא" בכלי התקשורת האמריקניים ואמר כי בנבואה הקודמת נעשתה טעות מתמטית, אולם הפעם הוא בטוח בצדקת התיאוריה.

רבים מחסידיו של קמפינג שהאמינו בנבואה היו אחוזי התלהבות, התפטרו ממקום עבודתם ושברו את כל חסכונותיהם, מתוך מחשבה שחייהם ממילא יסתיימו בקרוב. "קיוויתי שהנבואה תתממש כי החיים בגן עדן בוודאי יהיו טובים יותר מהחיים על פני כדור הארץ", אמר אחד ממאמיניו של קמפינג והוסיף: "הפסקתי לעבוד בשבוע שעבר כי ידעתי שממילא לא אקבל משכורת בסוף החודש". אתמול בשעות הערב, לאחר שהתברר כי החזון היה שקרי, תורמיו נותרו מבולבלים וחסרי כל.

אחד המאמינים: "גאוותי לא נפגעה ואני ממשיך להאמין"

בשלטי החוצות שהפיצו קמפינג ואנשיו הופיעו מספרי טלפון וכתובות להעברת תרומות לקמפינג עצמו ולתחנת הרדיו שבבעלותו. לקראת יום הדין העבירו מאמיניו של קמפינג עשרות מיליוני דולרים לחשבונות הבנק של ה"נביא" ושל תחנת הרדיו שבבעלותו.

בתקופה האחרונה דווח כי בחשבונות של קמפינג היה סכום כסף עצום המוערך בכ-72 מיליון דולרים, שנאסף בעיקר מתרומות של מאמיניו. כעת, מאשימים התורמים הרבים את קמפינג בביצוע הונאה, ודורשים ממנו התנצלות פומבית ואת כספם בחזרה.

מנגד, אחרים עדיין מתעקשים להמשיך ולהאמין שסוף העולם קרוב. "אני לא יכול להסביר לך מה אני מרגיש, כנראה לא הבנתי נכון את דבריו של קמפינג, כי עברה השעה 18:00 ואנחנו עדיין כאן, אך אני מניח שיום הדין יחל בקרוב", אמר אחד המאמינים. תומך נלהב אחר סיפר כי "למרות שהאמנתי בנבואה והיא לא התממשה, גאוותי לא נפגעה ואני ממשיך להאמין".

קמפינג עצמו, בשלב זה, אינו מגיב בכלי התקשורת. מאמיניו הרבים וגם מתנגדיו מצפים בקוצר רוח לשמוע את הסבריו לכישלון התיאוריה של "סוף העולם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת