צפו: הר געש התפרץ שוב באיסלנד

שנה עברה מאז התפרץ באיסלנד הר געש ששיתק את המרחב האווירי של אירופה למשך תקופה ארוכה. ביממה האחרונה התפרץ בדרום מזרח המדינה הר הגעש גרימסבותן ובעולם התעופה והתיירות חוששים שהעשן והאפר הרב יביאו לנזק שהיה לפני שנה. הטיסות הפנימיות באיסלנד כבר נאסרו. צפו בתמונות המדהימות שמתעדות את רגעי ההתפרצות

המרחב האווירי של אירופה שוב בסכנה? הר הגעש הפעיל ביותר באיסלנד החל להתפרץ ביממה האחרונה וגורם לדפיקות לב חזקות בקרב תושבי אירופה. בשלב זה לא ידוע על נפגעים או על נזק.

מדובר בהר הגעש גרימסובותן, הפעיל ביותר באי, שהתפרץ לאחרונה בשנת 2004. בעולם התעופה והתיירות חוששים שהעשן והאפר הרב יביאו לכאוס שנגרם לפני קצת יותר משנה כתוצאה מהתפרצות הר געש אחר במדינה, מה שהוביל לשיתוק רבים משדות התעופה באירופה לימים רבים.

באיסלנד כבר נאסר על טיסות פנימיות, אך מטאורולוגים ומומחי תעופה ברחבי אירופה מעריכים כעת שלא צפויים שיבושים במערך הטיסות ביבשת. חברות התעופה, התיירות והנוסעים בוחנים מקרוב את קצב ההתפרצות הגעשית ואת כיווני הרוח. שינוי במאפיינים אלו עלול להוביל לאיום על מערך התעופה האירופי.

תזכורת: ענן האפר הוולקני שאיים על אירופה

התפרצות הר הגעש באיסלנד בחודש מרץ 2010 גרמה למשבר חמור שנמשך מספר שבועות, לאחר שיצרה ענן אפר וולקני אימתני שהתפזר מעל צפון אירופה. שדות תעופה רבים באירופה נסגרו לחלוטין, וטיסות רבות בוטלו או נדחו בעקבות ההתפרצות במדינות נוספות בסביבתה של איסלנד. גם טיסות רבות מישראל לאירופה בוטלו באותה התקופה.

הלבה שפרצה מההר המיסה את הקרחונים שמצפים אותו, אך ההפרעה העיקרית נוצרה בעקבות האפר שנפלט והפך לענן אבק גדול, ששיבש את הראות בטווח של עשרות ואף מאות קילומטרים ממקום ההתפרצות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת