בעקבות התמיכה בהיטלר: לארס פון טרייר גורש מפסטיבל קאן

אחרי שתיבל את מסיבת העיתונאים שערך לרגל צאת סרטו החדש לאקרנים בשלל התבטאויות אנטישמיות והצהיר כי הוא תומך בנאצים, החליטה הנהלת פסטיבל הסרטים להכריז על הבמאי הדני "אישיות בלתי רצויה" וגינתה בתוקף את דבריו

יום אחרי מסיבת העיתונאים התמוהה שבה הביע תמיכה בהיטלר ובמעשי הנאצים וכינה את ישראל "קוץ בתחת", סופג במאי הקולנוע הדני לארס פון טרייר מהלומה מקצועית קשה. הנהלת פסטיבל קאן, שבמהלכו נשא את נאום השטנה שלו, הודיעה בצהריים על גירושו מהאירוע והכריזה עליו כאישיות בלתי רצויה.

"מועצת המנהלים של הפסטיבל מביעה צער רב על כך שהאירוע נוצל על ידי לארס פון טרייר כבמה להתבטאויות שאינן מקובלות עלינו ואינן נסבלות", נמסר בהודעה. "עמדות אלה מנוגדות לערכיה של האנושות ואת הגישה הבסיסית של הפסטיבל".

על הצעדים שהחליטו לנקוט נגד הבמאי, כתבו המנהלים: "חברי הדירקטוריון מגנים בתקיפות את הערותיו ומצהירים על כך שלארס פון טרייר הוא אישיות בלתי רצויה בפסטיבל קאן, הכרזה שתיכנס לתוקף באופן מיידי".

נאום שטנה אנטישמי, לצד השחקנית היהודייה

פון טרייר שביים, בין היתר, את הסרטים "לשבור את הגלים" ו"רוקדת בחשיכה". אתמול הוא הציג את סרטו החדש "מלנכוליה", שצפוי לצאת לאקרנים בתקופה הקרובה.

במסיבת העיתונאים שערך, הפתיע את הקהל כשאמר: "גיליתי שלמעשה אני נאצי ומשפחתי היא ממוצא גרמני. זה הסב לי אושר. מה שאני יכול להגיד הוא שאני מבין את היטלר ואפילו קצת מזדהה איתו".

אחרי שהבחין בכך שרבים מבין הנוכחים במקום נותרו המומים, סיפק הבמאי הדני התבטאות ביזארת נוספת ואמר: "אני לא מתכוון שאני בעד מלחמת העולם השנייה ואין לי התנגדות ליהודים וגם לא לסוזאן ביאר. אפשר אפילו להגיד שאני מאוד בעד כל היהודים, למרות שישראל היא קוץ בתחת".

גם בהמשך האירוע סירב פון טרייר לחדול מההשוואות לסמלי הרייך השלישי. הוא נשאל האם בכוונתו לביים בעתיד סרט שידרוש הפקה מאסיבית והשיב: "כן. אנחנו הנאצים אוהבים דברים בעלי קנה מידה גדול. אולי אוכל לעשות את הפתרון הסופי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת