לקראת נאום אובמה: דריכות במזרח התיכון

בישראל ובמדינות ערב ממתינים לדברים ההיסטוריים שצפו לשאת הנשיא האמריקני הערב, ובהם מתווה מדיניותו החדשה לנעשה באזור. הוא צפוי להציע סיוע לשיקום המדינות שייבחרו בדמוקרטיה, וימשיך את הקו התקיף נגד אסד וקדאפי

מאתחל את היחסים במזה"ת (רויטרס)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה יציג הערב את תווי המדיניות החדשים שהוא מתכוון ליישם ביחסים שבין ארצו לבין העולם הערבי. במרכז התכנית, הוא צפוי להודיע על הצעת סיוע למדינות המזרח התיכון שיאמצו משטר דמוקרטי, שינוי שבוושינגטון מקווים שיתרחש בעקבות גל המהפכות והתסיסה באזור.

הנאום זכה לתואר "האביב הערבי", ובאמצעותו ינסה אובמה לשקם את היחסים בין וושינגטון לבין מדינות ערב. לפחות לפי תמונת המצב כרגע, נראה שהאופטימיות האמריקנית לא הצליחה לשטוף לגמרי את המזרח התיכון, שם מתייחסים בעיקר בחשדנות למדיניות אובמה ומבקרים אותו בשל הקיפאון במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

לפי מה שכבר ידוע, יציע אובמה למצרים סיוע בגובה מיליארד דולרים לטובת שיקום הכלכלה שלה וכדי להבטיח שהשינויים הפוליטיים שם ובתוניסיה יולידו שם משטרים דמוקרטיים. נוסף על כך, צפוי הנשיא האמריקני להתייחס גם למצב המורכב ששורר בשטחן של בנות ברית אחרות של ארצות הברית באזור - בחריין ותימן, ששליטיהן שהוכיחו נאמנות לאמריקנים נאבקים בחודשים האחרונים על כסאותיהם.

"יש מקום לתקווה במזרח התיכון"

יממה אחרי שהטיל סנקציות אישיות על נשיא סוריה בשאר אסד ועל בכירי שלטונו, צפוי אובמה בנאומו להתייחס גם למרחץ הדמים שם ולדיכוי האלים של המחאה העממית הקוראת להדחתו של אסד מכס השלטון בדמשק.

הנשיא האמריקני צפוי להתייחס גם לרוח החדשה שצפויים להביא לאזור חיסולו של אוסאמה בן לאדן וסיומה של המלחמה בעירק, שיצרו "חלון הזדמנויות" להשגת עתיד טוב יותר ותקווה למזרח התיכון.

דבריו של אובמה יועברו בתרגום סימולטני לכמה שפות, ובהן עברית, ערבים ופרסית - כדי שאזרחי מדינות רבות, בדיוק כמו מנהיגיהן, יקלטו היטב את המסר שהוא מבקש להעביר.

בנאום הוא צפוי להתייחס גם לכוונתו להמשיך את הקו הנוקשה מול אירן בניסיון לעצור את תכניתה הגרעינית, למצב בלוב ולמאבק ברודן מועמר קדאפי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת