ארה"ב הטילה סנקציות אישיות על אסד: "עליו להוביל שינוי - או לעזוב"

בוושינגטון מחריפים את הטונים נגד הנשיא הסורי, ולראשונה מחליטים להטיל עיצומים אישיים עליו ועל בכירי הממשל בדמשק: "בשל התנהלותו השערורייתית, בודד עצמו אסד מהקהילה הבינלאומית"

על כוונת האמריקנים. בשאר אסד (AP)

בזמן שהדיכוי האלים של מחאת האופוזיציה בסוריה נמשך, הטיל הערב נשיא ארצות הברית ברק אובמה עיצומים אישיים על שבעה בכירים בדמשק – ובראשם הנשיא בשאר אסד עצמו ושישה מבין עוזריו המרכזיים.

בהודעת הבית הלבן נמסר כי אובמה החליט לנקוט את הצעד "כדי להגביר את הלחץ על הממשל הסורי לחדול מהשימוש באלימות וכדי לזרז את תחילתו של תהליך לכינון משטר דמוקרטי בסוריה, שיבטיח את השמירה על זכויות האדם של האזרחים שם".

בין האישים שעליהם הטילו בוושינגטון סנקציות, פרט לאסד, גם סגנו פארוק א-שרע, ראש הממשלה עאדל סאפר, שר הפנים מוחמד אברהים א-שער, שר הביטחון עלי חביב מחמוד, ראש שירותי המודיעין עבד אל-פתח קודסייה והאחראי על ביטחון הפנים, מוחמד דיב זיתון.

בעקבות צו העיצומים, יוקפאו כל הנכסים שנמצאים בבעלות הבכירים הסוריים "שנמצאים בארצות הברית או שנמצאים ברשות בעלי אינטרסים ומקורבים אליהם", לשון המסמך – שהופץ על ידי מחלקת המדינה.

"המהלך הזה משקף את התנגדותנו העזה להתנהגות שלו (של אסד) ולעמדתנו שלפיה עליו לנטוש את מדיניות המעצרים והדיכוי ההמוני בסוריה, כדי לאפשר את תחילתו של מעבר פוליטי לקראת ייצוג הוגן ודמוקרטיה שיכבד את זכויות האדם של אזרחי סוריה", נכתב בצו. "בשל התנהלותו השערורייתית, בודד עצמו אסד מהקהילה הבינלאומית. על אסד לבחור אם להוביל את סוריה לשינוי פוליטי או לעזוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת