לארס פון טרייר: "מזדהה עם היטלר"

הבמאי הדני הנודע ישב לצד הכוכבת היהודייה של סרטו החדש בפסטיבל קאן, והדהים את הקהל בפרץ התבטאויות אנטישמי. בין היתר, הוא הביע תקווה לביים סרט "בקנה מידה גדול, כמו הפתרון הסופי" וכינה את ישראל "קוץ בתחת". הנהלת הפסטיבל העבירה התנצלות בשמו: "הוא נגרר ואמר דברים שלא התכוון להגיד"

הבמאי הדני המפורסם לארס פון טרייר, מי שביים בין היתר את "לשבור את הגלים" ואת "רוקדת בחשיכה" - מסתבך באמירות אנטישמיות במיוחד. היום הוא הציג במסיבת עיתונאים מיוחדת בפסטיבל קאן את סרטו החדש שעתיד לצאת לאקרנים בקרוב – "מלנכוליה". העובדה שאחת מכוכבות יצירתו החדשה היא השחקנית היהודייה שרלוט גינזבורג, ממש לא הפריעה לו להפתיע את באי האירוע בנאום אנטישמי, שבשיאו תקף את מדינת ישראל ואף הביע הזדהות עם הנאצים.

עלילת הסרט "מלנכוליה" עוסקת באופן שבו מתמודדים כמה אנשים, כשכדור הארץ עומד לפני כיליון – אחרי שגוף זר מהחלל החיצון התנגש בו בעוצמה. בין לבין דבריו על היצירה, אמר פון טרייר: "במשך לא מעט זמן הייתי בטוח שאני יודע והרגשתי שאני צריך להיות שמח אם אני אכן כזה, אבל אז פגשתי את סוזאן ביאר. היא גרמה לי להבין שאין לי יותר מדי סיבות לשמוח".

"אני נאצי. זה מסב לי אושר"

ביאר היא במאית יהודייה מדנמרק שזכתה בפרס אוסקר על סרטה "בעולם טוב יותר". בהמשך, סיפר פון טרייר כי "מאוחר יותר גיליתי שלמעשה אני נאצי ומשפחתי היא ממוצא גרמני. גם זה הסב לי אושר. מה שאני יכול להגיד הוא שאני מבין את היטלר ואפילו קצת מזדהה איתו".

אחרי שהבחין בכך שרבים מבין יושבי הקהל נותרו המומים לנוכח דבריו, סיפק הבמאי הדני התבטאות ביזארת נוספת ואמר: "אני לא מתכוון שאני בעד מלחמת העולם השנייה ואין לי התנגדות ליהודים וגם לא לסוזאן ביאר. אפשר אפילו להגיד שאני מאוד בעד כל היהודים, למרות שישראל היא קוץ בתחת".

השחקנית היהודייה גינזבורג התקשתה לשמור על איפוק והתבוננה בו בזעם, וכשהבחין בכך – אמר: "עכשיו לא אוכל לצאת מהמשפט הזה. אוקיי. אני נאצי".

גם בהמשך האירוע סירב פון טרייר לחדול מההשוואות לסמלי הרייך השלישי. הוא נשאל האם בכוונתו לביים בעתיד סרט שידרוש הפקה מאסיבית והשיב: "כן. אנחנו הנאצים אוהבים דברים בעלי קנה מידה גדול. אולי אוכל לעשות את הפתרון הסופי".

הנהלת הפסטיבל: "פון טרייר מתנצל, לא ניתן עוד במה להצהרות דומות"

בעקבות הסערה שעוררו דבריו הקשים של פון טרייר, פרסמה הערב הנהלת פסטיבל קאן הודעת התנצלות בשמו שבה נכתב כי הבמאי הדני "מתנצל אם הדברים שאמר במסיבת העיתונאים פגעו במישהו" וכן כי הוא "לא אנטישמי, לא גזען וגם לא נאצי".

נוסף על כך, הוסבר בשמו של פון טרייר בהודעה כי "הוא נגרר להגיד את הדברים וכלל לא התכוון להגיד אותם". עם זאת, הדגישה הנהלת הפסטיבל כי זו "לא תספק אי פעם במה להצהרות מסוג זה שיצאו מפיו של פון טרייר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת