רגע לפני ביקור המלכה: מטען חבלה אותר באירלנד

כוחות הביטחון האיריים ערוכים בכוננות שיא כדי להבטיח שביקורה ההיסטורי של המלכה אליזבת' השנייה - ביקור ראשון של ראש משפחת המלוכה הבריטית מזה 100 שנה באי הנתון במחלוקת - יסתיים ללא אירועים חריגים. שעות לפני הביקור נוטרל בהצלחה מטען חבלה שהוטמן באוטובוס, והמלכה תלווה בטבעת אבטחה חסרת תקדים

אחרי 100 שנים של שכנות עוינת ואלימה, תגיע היום מלכת אנגליה אליזבת' השנייה לביקור ראשון והיסטורי באירלנד. היא צפויה לשהות באי השכן במשך ארבעה ימים, במהלך סמלי של פיוס שלא מתקבל באהדה בקרב גורמים לאומניים ובדלנים שם.

לקראת הגעתה של המלכה, היום בשעות הצהריים, הוכרזה בבירה דבלין כוננות-שיא של כוחות הביטחון המקומיים. הבוקר הגיעה המתיחות לשיא כשמטען חבלה מאולתר , מוכן להפעלה, אותר סמוך לעיר ונוטרל בהצלחה על ידי כוחות הביטחון האיריים. לפי הדיווח, אותר המטען בתוך מזוודה שהייתה באוטובוס במרחק 25 ק"מ מדבלין. כעת נערך מצוד אחר האחראים להטמנתו.

הביקור המתוח נתן את אותותיו גם בבריטניה – ואתמול הודיע ארגון שמרני, שאנשיו מתנגדים לפיוס עם תושבי האי השכן, על הטמנת פצצה בלונדון. אחרי סריקות מקיפות לא אותר דבר, אבל הכוננות בבירה הבריטית נותרה גבוהה.

נמל התעופה יהפוך ליעד מבוצר

כדי לבלום כל ניסיון לשבש את הביקור המלכותי, נפרשו כוחות הביטחון האיריים בהיקף חסר תקדים בדבלין. כבר מאתמול נאסרה החנייה ביותר מ-50 רחובות בטבעת שסביב האזור שבו אמורה לסייר אליזבת' השנייה. 

היא תנחת בבסיס צבאי שיהיה מוגן בסוללת טילים מיוחדת, ומשם תעשה את דרכה לבירת אירלנד תחת אבטחה כבדה של כלי רכב משוריינים.  כשתגיע, יתפרשו בסביבות מסלול סיורה אלפי שוטרים.

כבר אתמול נעצרו באירלנד כמה ממנהיגי ארגונים לאומניים קיצוניים בחשד שהתכוונו להערים קשיים על התקדמות סיורה המתוכנן של מלכת אנגליה. במקביל לו, צפויים פעילי שמאל וחברי קבוצות לאומניות לערוך נגדה הפגנות – שההיתר להן ניתן בתנאי שיתקיימו במקומות מרוחקים באופן יחסי מהמלכה.

משפחת המלוכה מכירה היטב את הטרור האירי

הביקור האחרון של בן האצולה האנגלית באירלנד היה ב-1911, כשהמלך ג'ורג' החמישי, סבה של אליזבת' השנייה, הגיע לאי השכן והעיד כי התקבל שם בסבר פנים יפות.

עם זאת, שנים לאחר מכן ספגה משפחת המלוכה את נחת זרועם של החמושים האירים. דודו של הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה, נרצח ב-1979 כשחמושים פוצצו את היאכטה שבה הפליג במהלך ביקור באירלנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת