צדק נוסח אירן: חומצה תחת חומצה

בית המשפט באירן גזר עונש אכזרי ביותר על אדם שתקף אישה שלעגה לו, שפך על פניה חומצה וגרם לה לעיוורון: 5 טיפות חומצה יוכנסו לכל אחת מעיניו. ארגוני זכויות אדם מבקשים כעת מהממשל בטהרן לחזור בו ולבטל את העונש שנקבע "עין תחת עין". בארגון אמנסטי אומרים: "להתעוור על ידי חומצה זה עונש אכזרי ולא הומאני"

נקמה "עין תחת עין". האישה שהותקפה בחומצה (AP)

המשפט האירני אינו מן הנאורים בעולם, זה לא חדש, אולם גזר הדין שהוטל היום על אדם שתקף אישה וגרם לה לעיוורון - נראה כאילו נלקח מבתי המשפט של ימי הביניים.

על פי החלטת בית המשפט בטהרן, גבר שתקף אישה, שפך חומצה על פניה וגרם לה לעיוורון לאחר שלעגה לו, ייענש באמצעות שפיכת חומצה לתוך עיניו. על פי חלק מהדיווחים המגיעים מהמדינה, מג'יד מווחדי שהורשע בתקיפה, צפוי עוד היום להפוך לעיוור, לאחר שחמש טיפות חומצה יוכנסו לכל אחת מעיניו. סוכנות ידיעות אחרת טוענת כי ביצוע העונש נדחה למועד לא ידוע.

מווחדי הורשע בשנת 2008 כי שפך דלי של חומצה על אמנה בחרמי, אז סטודנטית בת 24, וכתוצאה מכך פניה הושחתו והיא איבדה כליל את ראייתה. לאחר התקיפה פנתה המותקפת לרשויות באירן ודרשה כי בהתאם לחוק האיסלאמי - הוא יוענש ב"עין תחת עין".

ארגוני זכויות אדם דורשים כעת מהרשויות בטהרן לבטל את ההחלטה הנקמנית. "זה לא יאמן שהרשויות באירן ישקלו להוציא לפועל כזה עונש", אמר אחד מפעילי ארגון אמנסטי. "ללא קשר לפשע הנורא ממנו סבלה האישה, להתעוור על ידי חומצה זה עונש אכזרי ולא הומאני". לדבריו, בהתאם לחוק הבינלאומי, על אירן לוודא שהעונש הבלתי אנושי לא ייצא אל הפועל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת