אירן: הנשיא אחמדינג'אד פיטר 3 שרים נוספים

אחרי שר המודיעין שפוטר - והוחזר, אושרו היום פיטוריהם של 3 שרים נוספים בממשלת אירן. הפעם, כפי שמדווח בסוכנות הידיעות האירנית "איסנא", הסיבה היא "צעדי התייעלות" שמטרתם לצמצם את מספר השרים בממשלה. דיווחים: המשבר בין הנשיא למנהיג הרוחני ח'אמנאי עדיין קיים

אחמדינג'אד. שינויים פוליטיים (רויטרס)

האם נמשך המשבר בממשלו של אחמדינג'אד? נשיא אירן החליט היום לפטר את שר הנפט בממשלתו וכך גם את שר התעשייה ואת שר המכרות - כך דווח היום בסוכנות הידיעות האירנית "איסנא". באירן הוסבר הצעד כמהלך שמטרתו לצמצם את מספר השרים בממשלה מ-21 ל-17.

בסוף השבוע פרסם רז צימט בגיליון "זרקור לאירן" כי ההחלטה על פיטורי השרים התקבלה כבר בראשית השבוע על ידי הממשלה, מסיבות כלכליות. במסגרת החלטת הממשלה הוחלט על מיזוגם של שמונה משרדי ממשלה, במטרה "לייעל את תפקוד הרשות המבצעת".

ההחלטה למזג את משרד הנפט עם משרד האנרגיה עוררה ביקורת מיוחדת בטענה, כי לנוכח חשיבותו ומורכבותו של משרד הנפט היה ראוי לשמר את עצמאותו.

מתיחות פוליטית

השינויים הפוליטיים באירן מתרחשים על רקע משבר פוליטי עמוק שפוקד בימים אלו את אירן, בין הנשיא אחמדינג'אד למנהיג הרוחני אייאתולה ח'אמנאי. זאת, בעקבות החלטתו של אחמדינג'אד לפטר את שר המודיעין היידר מוסלהי - והוראתו של ח'אמנאי להשיבו לתפקידו. אחמדינג'אד נעדר בעקבות זאת משתי ישיבות ממשלה, אך על פי דיווחים בכלי תקשורת במדינה בשבוע האחרון, התנצל הנשיא האירני והדגיש כי אין לערער על סמכות המנהיג הרוחני.

בדרשות סוף השבוע באירן הדגישו אנשי הדת הבכירים את אותו המסר, וקראו לציית בצורה מלאה להנחיותיו של ח'אמנאי. רשת "אל-ערבייה" דיווחה השבוע כי המתיחות בין שני המחנות הגיעה לשיא עם עימותים אלימים בין תומכיו של הנשיא לאלו של המנהיג הרוחני בלב טהרן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת