5 שנות מאסר נגזרו על דמיאניוק שהורשע בסיוע לרצח 28 אלף יהודים

בית המשפט במינכן קבע היום כי ג'ון דמיאניוק בן ה-91 אשם בסיוע לרצח של כ-28 אלף יהודים במחנה ההשמדה סוביבור. בית המשפט גזר עליו 5 שנות מאסר בפועל. לאורך המשפט הסניגורים אמרו כי אם יימצא אשם - יערער

בית המשפט במינכן הרשיע את ג'ון דמיאניוק בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. דמיאניוק הורשע כי בזמן ששימש שומר במחנה ההשמדה סוביבור, שלח כ-28 אלף יהודים אל מותם.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כל הפרטים על חייו של ג'ון דמיאניוק

מיד לאחר שפורסמה הרשעתו, גזר בית המשפט חמש שנות מאסר על דמיאניוק בן ה-91, שעמד בפני עונש מירבי של שש שנים. סניגוריו של דמיאניוק הודיעו לאורך 18 חודשי המשפט שהתנהל נגדו, כי אם הוא יימצא אשם הם יערערו על ההחלטה.

דמיאניוק הגיע הבוקר לדיון כשהוא מובל על אלונקה. על פי דיווחים מהמקום, הוא נראה מנותק מסביבתו ונכנס למבנה כשהוא לובש כובע ומרכיב משקפי שמש כהים.

"העיקרון הוא חשוב"

יו"ר יד ושם אבנר שלו, אמר בריאיון לערוץ החדשות כי הוא חושב שבית המשפט הכריע הכרעה חשובה. "גם אדם שנקבע כי הוצב בסוביבור כשומר, וגם למרות שלא היו עדים או מסמכים שיכלו לקשור אותו באופן ישיר, התביעה דרשה שהוא יואשם בניסיון רצח כי הוא היה חלק ממנגנון שהשמיד יהודים, זה דבר בעל ערך מהותי חשוב", הסביר שלו.

בנוגע לעונש המאסר שנגזר עליו שלו: "היום בגיל 91 כמות השנים נראית לי משנית. העיקרון הוא חשוב. בעבר הרבה דברים קוממו אותי כשראיתי שאנשים ביצעו פשעים קשים וקיבלו עונשים קלים, אבל אפשר לראות את החלק המשמעותי ששולח מסר".

עו"ד יורם שפטל: פסק הדין חסר כל ערך

לפני 18 שנים הסתיים משפטו של דמיאניוק, שזוכה על ידי בית המשפט העליון בישראל מהחשדות החמורים של מעשי זוועה בהם היה מעורב. מי שייצג אותו אז, היה עו"ד יורם שפטל.

בריאיון לערוץ החדשות תקף עו"ד שפטל את שופטי בית המשפט הגרמני: "שמעת פסק דין שבו אדם מורשע בניסיון לרצח של 28 אלף איש ונידון רק לחמש שנים? העונש הוא הוכחה ניצחת, מוחלטת וטוטאלית שבית המשפט עושה שקר עם עצמו. מי שמעניש אדם שמורשע ב-28 אלף ניסיונות רצח בחמש שנות מאסר, מודה למעשה שפסק הדין המרשיע הוא חסר כל ערך".

הגיע לבית המשפט על אלונקה

התביעה הגרמנית טענה לאורך המשפט כי דמיאניוק, שהתגורר בשנים האחרונות באוהיו שבארה"ב, נפל בשבי הכוחות הגרמנים באוקראינה, גויס אליהם ועבר סדרת אימונים. אחרי הכשרתו הוא פעל בשירות הנאצים במזרח אירופה, והיה אחראי למעשה זוועה אכזריים במיוחד.

עורך דינו, אולריך בוש, אמר במהלך המשפט כי מרשו מעולם לא שירת בשום מחנה נאצי, אך עם זאת הציג עדויות שמסרו כ-30 אסירים שנכלאו במחנות ההשמדה שסיפרו כי כל מי שסירב למלא אחר הוראות אנשי האס.אס. הוצא להורג - כולל מי שנצטווה לשמש תליין או שומר.