הלם בסין: תינוקת אחת, שני ראשים

זוג הורים מדרום מערב סין גילו לתדהמתם יומיים לפני הלידה כי התאומות שברחם חולקות גוף אחד ושני ראשים. זאת לאחר שבדיקות אולטראסאונד לא גילו את הפגם הנדיר במהלך ההריון. ההורים המבוהלים רצו לבצע הפלה, אך הדבר עלול היה לסכן את חיי האם. הרופאים מעריכים כי לא ניתן יהיה להפריד ביניהן באמצעות ניתוח

תאומות סיאמיות החולקות את אותו הגוף, אבל לכל אחת מהן ראש נפרד, נולדו השבוע במחוז סצ'ואן שבדרום מזרח סין - כך מדווחים כלי התקשורת המקומיים.

הרופאים בבית החולים נדהמו לגלות בבדיקות הרפואיות כי לתינוקות המחוברות יש שני עמודי שדרה, שני קני ושט, ושני לבבות - אבל אחד מהם הוא רק חצי לב. יתר האיברים בגוף משותפים לשתי התאומות. הרופאים ציינו כי סיכויי ההצלחה להפרדה בין השתיים באמצעות ניתוח, קלושים למדי ועומדים על 20 אחוזים.

הוריהם של התאומות, איכרים נודדים שגרים בדרום סין, גילו את הפגם הגנטי החריג רק יומיים לפני הלידה, זאת משום שהרופאים שבדקו את האם לא הצליחו לראות את שני הראשים בשתי בדיקות אולטראסאונד שנערכו בזמן ההריון.

עם הגילוי רצו ההורים המבוהלים לבצע הפלה, אך הרופאים קבעו כי הדבר יסכן את חייה של האם. לאחר הלידה הידרדר מצבן של התאומות והן נזקקו לטיפול חירום כדי לנסות להציל את חייהן. צוות מומחים של רופאי ילדים קיים התייעצות והחליט על דרך הטיפול בתינוקות. "ראיתי שהתאומות נושמות בכבדות וחסר להן חמצן", אמר סגן מנהל רופאי הילדים בבית החולים, זאנג יופינג. צוות הרופאים ימשיך לעקוב אחרי מצבן ויערוך בדיקות נוספות כדי לגלות האם קיימים בגוף המשותף מומים נוספים.

התופעה הנדירה של תאומות עם גוף אחד ושני ראשים שכיחה יחסית אצל החיות, אבל נדירה מאוד בקרב בני אדם. אחת הדוגמאות הידועות היא של תאומות סיאמיות מבנגלדש שריגשו את העולם בנובמבר 2009 כשהופרדו בהצלחה בתום ניתוח מרתוני שארך 24 שעות. באירוע אחר, רופאים מסינגפור ניסו בשנת 2003 להפריד בין תאומים סיאמיים מבוגרים בני 29 מאירן, לאלה ולאדאן ביג'אני, אולם למרבה הצער השניים מתו כתוצאה מאובדן דם מאסיבי לאחר ניתוח שארך כ-52 שעות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק