"בן לאדן לא יצא מהבית 5 שנים"

שעות לאחר פרסום סרטוני הווידאו הביתיים של אוסמה בן לאדן, כפי שנתפסו בידי "אריות הים", נחשפים פרטים חדשים אודות שגרת חייו. מנהיג ארגון אל-קעידה לא יצא מביתו במשך 5 שנים, אבל בתוך הבית - הוא המשיך לתכנן פיגועי טרור המוניים. אנשי אמונו דאגו לכלכלת הבית ולעדכונו של בן לאדן על המתרחש בעולם החיצון

פרטים חדשים אודות שגרת חייו של אוסמה בן לאדן, שחוסל בשבוע שעבר באחוזתו שבפקיסטן: גורמי מודיעין פקיסטניים אמרו בסוף השבוע כי הארכי-טרוריסט לא יצא ממעונו - בו מצא את מותו - במשך חמש השנים האחרונות. זאת, מחשש שסוכנים אמריקנים יעלו על עקבותיו או שמא יזוהה על ידי מקומיים.

"את מרבית פעילותו של בן לאדן, הוא ריכז בשני חדרים בקומה השלישית במתחם", אמר גורם מודיעיני פקיסטני. "החדרים הללו היו מרוהטים מאוד. הוא לא עזב אותם לרגע". עם זאת, השגרה החריגה והשהייה הרצופה בתוך הבית לא הפריעו לבן לאדן להמשיך לתכנן את פעילותו של ארגון "אל-קעידה". "הוא תיכנן עשרות פיגועי התאבדות", הוסיף הגורם הפקיסטני. בין היתר תיכנן ראש אל-קאעידה לפוצץ פסי רכבת במדינה מערבית ולגרום לכך שהרכבת תידרדר מצוק לתהום, על כל נוסעיה.

תצפתו על האחוזה במשך חודשים

גורמים אמריקנים בכירים מעריכים כי בן לאדן העביר את מרבית זמנו בתוך הבית במחשב, כששליחיו סיפקו עבורו מידע מהעולם החיצון. שני אנשי אמונו, פקיסטנים במוצאם, היו אחראים גם על כלכלת מתחם המגורים, וזאת על מנת "לאפשר לבן לאדן להקדיש את זמנו לאל-קעידה".

זאת ועוד, נחשף בסוף השבוע מפי מקורות אמריקניים כי סוכנים סמויים תצפתו על האחוזה של בן לאדן במשך חודשים ממקום המסתור שלהם בסמוך לפרבר בו היא נמצאת. הם שרטטו שגרת חיים יומית של בן לאדן, שסייעה משמעותית בפעילות יחידת "אריות הים" שהגיע לחסלו. בין היתר נצפה אדם שכונה ע"י האמריקנים "הצועד", שיצא להליכות קבועות בחצר המתחם כמעט מדי יום. על פי ההערכה, שלא תאומת לעולם, היה זה אוסמה בן לאדן בעצמו.

על פי הדיווחים, אמצעי המעקב של ה-CIA חרגו בעשרות מיליוני דולרים מהתקציב שאישר הקונגרס לפעילות. בין השאר, כלל המעקב החשאי אחר בן לאדן שימוש בטכנולוגיית לוויינים ו"סורקים באיכות טכנולוגית גבוהה" שהקליטו את הקולות מתוך המתחם בו בן לאדן התגורר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת