הקרע באירן מחריף: "אחמדינג'אד שוקל להתפטר"

המשבר בין נשיא הרפובליקה האסלאמית לבין המנהיג הרוחני של המדינה, עלי חמינאי, שבר שיא חדש. המחלוקת המעמיקה סביב נושא פיטוריו של שר המודיעין והפיכת ההחלטה על-ידי חמינאי עשויה להסתיים בפרישתו של אחמדינג'אד מתפקידו כבר בזמן הקרוב. 90 חברי פרלמנט חתמו על עצומה בקריאה להדחתו

הקרע המתמשך בהנהגה בטהרן מחריף ושובר שיא חדש. נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד שוקל לפרוש מתפקידו, בעקבות העימות המחריף בינו לבין מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האסלאמית, עלי חמינאי. בין השניים התגלע ויכוח אחרי שחמינאי השיב לעבודה את ראש מערך המודיעין האירני שפוטר על ידי אחמדינג'אד. בתגובה, עזבו הנשיא וכמה ממקורביו את הממשלה.

נכון לעת עתה, לא ממלא אחמדינג'אד את תפקידו ומצוי במעין "שביתה". ב-12 הימים האחרונים הוא לא השתתף בישיבות הממשלה ונעדר מתפילות ממלכתיות שאמור היה להשתתף בהן.

במקביל, חתמו 90 חברי הפרלמנט בטהרן על עצומה הקוראת לחמינאי להדיח את אחמדינג'אד מתפקידו. חמינאי הקציב לו ארכה נוספת של פרק זמן, שבמהלכו אמור הנשיא האירני להחליט האם ברצונו לממש את איומיו ולהתפטר. פרשננו לענייני ערבים, אהוד יערי, הגדיר את המתח בצמרת שלטון האייתולות כ"קרב איתנים שלא ראינו כמותו".

לפי דיווחים, שיתף אחמדינג'אד איש דת בכיר באירן בחילופי הדברים בינו לבין חמינאי, בשיחה המתוחה שנערכה ביניהם. "אם איני יכול לעבוד עמו (עם שר המודיעין שהושב לתפקיד), האם אוכל להתפטר?", שאל הנשיא האירני. הוא נענה בתשובה נחרצת מהמנהיג הרוחני: "עשה כך, אם זה רצונך".

בסיכומו של דבר, נראה כי נצחונו של חמינאי במערכה מובטח - בין אם תסתיים הפרשה בהתפטרותו של אחמדינג'אד ובין אם יצליח לכופף אותו, במקרה שייבחר להישאר בתפקידו כנשיא.

אמש החלו לצוץ ברחבי העולם הערבי ידיעות המרמזות על כך שעזיבתו של אחמדינג'אד קרובה מאי פעם. לפי הדיווחים, פרט למחלוקת בינו לבין חמינאי, נשלחו כמה ממקורביו של אחמדינג'אד למעצר.

עיתון ה"גארדיאן" הבריטי דיווח כי מקורביו הנשיא האירני נשלחו למעצר בשל האשמות שהשתמשו בכשפים. כך למשל, נטען כי כמה מהם ניסו לזמן שד, על מנת שיסייע במאבקו הפוליטי של אחמדינג'אד מול חמינאי. חלק מהדיווחים קובעים כי בין העצורים גם אספנדיאר ראחים משעי, ראש הסגל של הנשיא האירני. אתר אירני אחד דיווח כי למחמוד אחמדינג'אד עצמו יש קשר למעשים וכי גם הוא עוסק במאגיה שחורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת