ארה"ב רוצה לחקור את אשת בן לאדן - פקיסטן מתנגדת

ארה"ב מבקשת בימים האחרונים מהרשויות בפקיסטן שיאפשרו לה לחקור את אמל אחמד אל-שדה, אשתו בת ה-27 של אוסאמה בן לאדן, אך אלו מסרבים. לטענתם, כדי לחקור את שדה, שמאושפזת בבית חולים צבאי במדינה, יש לקבל את אישורה של תימן, מקום הולדתה של האישה. בארה"ב מקווים להוציא מידע מודיעיני חשוב משדה

אמל אחמד אל-שדה, אשתו של בן לאדן (AP)

אמל אחמד אל-שדה, אשתו החמישית בת ה-27 של מנהיג אל קאעידה אוסאמה בן לאדן שחוסל השבוע, עומדת מאז חיסולו של בעלה במוקד ויכוח דיפלומטי קשה בין פקיסטן לארה"ב. במוקד הוויכוח עומדת הדרישה האמריקנית לחקור את שדה, מול ההתנגדות הפקיסטנית.

שדה מאושפזת בבית החולים הצבאי בבראוולפינדי שבפקיסטן מאז נפצעה במהלך הפשיטה האמריקנית, כשהיא סובלת מפצעי ירי. רופאי בית החולים מטפלים בה יומם וליל וטוענים כי מצבה הרפואי לא מאפשר לה להיחקר, חרף דרישות האמריקנים.

כאשר פשטו חיילי הקומנדו של ה-CIA על אחוזתו של בן לאדן וירו, בין היתר, גם באשתו של הטרוריסט, אלו עזבו מבלי לקחת אותה איתם, כדי שלא להסתכן. נזכיר כי במהלך הפשיטה פוצץ אחד המסוקים האמריקנים על הקרקע ולכן לא היה לשדה מקום על המסוקים האחרים.

כוחות רפואיים שהגיעו לאחוזה פינו את שדה לבית החולים על מנת שתקבל טיפול. מהתעודות המזהות שנמצאו בחיפוש בכליה של שדה עלה כי היא במקור מתימן. מקור מודיעיני בכיר אמר ל"דיילי טלגרף" כי כל בקשה שמפנה ארה"ב לפקיסטן נדחית על הסף, ללא דיון נוסף.

אותו מקור פקיסטני אמר כי לאמריקנים לא יינתן אישור לחקור את שדה עד אשר יתקבל אישור בכתב מארץ המוצא שלה כי האמריקנים יכולים לחקור אותה. לדברי המקור, מדובר בנוהל שקיים במדינה מאז שנת 2003 ואין בכוונת הפקיסטנים לחרוג ממנו.

אם תסרב תימן לאפשר לאמריקנים לחקור את שדה, ייתכן שיימנע מהם הסיכוי לקבל מידע רגיש שיכול לסייע במלחמתם בטרור. לדברי גורמי מודיעין אמריקנים, ייתכן ששדה מחזיקה במידע משמעותי, זאת לאור קרבתה לבעלה, שגילו כפול מגילה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת