ארה"ב: "מסמכים מסווגים רבים נמצאו באחוזתו של בן לאדן"

"מטמון יקר מאוד", כך מגדירים בארה"ב את המסמכים המסווגים שנמצאו באחוזתו של רב המחבלים ומנהיג ארגון אל קאעידה אוסמה בן לאדן. בשעות האחרונות עומלים באפגניסטן מאות אנשי מודיעין כדי למפות את המידע שנמצא במסמכים, שגם אם מעט ממנו יתברר כמועיל - הוא יכול לסייע רבות במלחמה של ארה"ב בטרור

דיסקטים רבים, מסמכים מסווגים וחומר מודיעיני רב - כל אלה נתפסו על ידי חיילי הקומנדו של המודיעין האמריקני שפשטו על אחוזתו המפוארת של אוסמה בין לאדן באיסלמבאד שבפקיסטן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי גורמים בכירים בממשל האמריקני, בין המסמכים שנתפסו היה גם חומר סודי שחושף מידע חדש על פעילותו של ארגון אל קאעידה. "זה כמו למצוא מטמון יקר מאוד", כינה בכיר אמריקני את מציאת המסמכים.

אותו מקור הוסיף כי גם אם חלק קטן מהחומר יהיה שימושי, עדיין מדובר בסיוע רב מאוד למודיעין האמריקני במלחמתו בטרור. בשעות האחרונות עובדים סביב השעות באפגניסטן מאות אנשי מודיעין מארה"ב במטרה למפות את המידע במסמכים.

"בן לאדן לא היה חמוש, אך ניסה להתנגד"

דובר הבית הלבן ג'יי קרני ערך הערב (שעון ישראל) תדרוך מיוחד ובו חשף פרטים נוספים ממבצע החיסול המוצלח של אוסאמה בן לאדן.

קרני סיפר כי מנהיג אל קאעידה לא היה חמוש כאשר הכוחות האמריקנים המיוחדים פרצו למתחם בו הוא מתגורר, אך הדגיש כי בן לאדן "גילה התנגדות לפני שהוא נורה". דובר הבית הלבן הדגיש עוד כי לחיסול לא תהיה השפעה על לוח הזמנים המתוכנן של האמריקנים לגבי יציאה מאפגניסטן.

בנוסף התייחס קרני לשאלת פרסום ההוכחות לכך שהטרוריסט אכן נהרג ואמר כי טרם הוחלט אם לחשוף את התמונות מקבורתו כיוון שמדובר בחומרים ש"עלולים להיות נפיצים" - זאת בניגוד למקורות אחרים בבית הלבן שסיפרו כי הנשיא אובמה מתכוון לפרסם את הצילומים כדי למנוע סימני שאלה. לדבריהם, מדובר בפרסום אחת התמונות, לפחות, צילום קשה לצפייה בו רואים כדור שחדר לראשו של מנהיג אל קאעידה מעל עינו השמאלית.

גם ראש ה-CIA ליאון פאנטה גילה פרטים מההתנקשות. בריאיון למגזין טיים, סיפר פאנטה על ההכנות לקראת הפעולה ואמר כי ארה"ב החליטה שלא לשתף את פקיסטן בדבר הפשיטה כיוון שחששה שזו תגלה על כך לבן לאדן. .

מוקדם יותר הערב דווח בפקיסטן כי שירותי הביטחון המקומיים עצרו את בני משפחתו של בן לאדן, שהיו יחד עימו בבית בעת מבצע החיסול. על פי הדיווח, הממשל בפקיסטן לא מתכוון להסגיר את העצורים לידי ארה"ב.