פרטים חדשים על מבצע החיסול: "אלביס" חוסל במבצע "ג'רונימו"

המידע הראשוני התקבל באוגוסט 2010, האישור הוודאי על הימצאותו של בן לאדן במתחם המגורים הגיע לפני חודשיים. הטרוריסט המסוכן בעולם זכה לכינוי "אלביס" לפני המבצע, ואילו המבצע עצמו כונה "ג'רונימו". כך ניהל אובמה את החיסול

יותר מ-10 שנים חיפשה ארצות הברית את הטרוריסט מספר אחת בעולם, ואתמול לפנות בוקר, בתום מבצע שארך כ-40 דקות - היא סגרה את החשבון עם האדם שהיה אחראי למתקפות הטרור הרצחניות בהיסטוריה האנושית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מרבית המידע המודיעיני שהתקבל בשירותי הביטחון האמריקניים היה מוטעה, עד המידע הראשוני שהתקבל באוגוסט 2010 על מתחם הענק בפרבר העשיר בו מתגורר בן לאדן עם תשע מנשותיו ו-23 מילדיו. על מנת לאמת את המידע שהתקבל, מספר סוכנויות מודיעין הצליבו אותו: ה-CIA, הסוכנות לביטחון לאומי וסוכנות הלוויינים האמריקנית.

שישה חודשים לאחר מכן, בפברואר 2011, גובשה "מסקנה בסבירות גבוהה" שבן לאדן שוהה במתחם המדובר, ובתום סדרה של פגישות ביטחוניות שקיים הנשיא אובמה - שהאחרונה שבהן נערכה בשבוע שעבר, הוא חתם על האישור לצאת למבצע.

המבצע נדחה ביומיים

בתדרוך עיתונאים שנערך אמש בבית הלבן, נחשף כי שם הקוד שניתן לבן לאדן עצמו היה "אלביס", בעוד ששם הקוד שניתן למבצע החיסול היה "ג'רונימו". המבצע אמור היה להתבצע תחילה בתקיפה מן האוויר של שני מל"טים, אך אובמה בסופו של דבר החליט שלא לבצע זאת מחשש שהמתחם ייהרס לחלוטין וייפגעו חפים מפשע.

המבצע הקרקעי שהוחלט לצאת אליו בסופו של דבר, היה אמור להתרחש כבר ביום שישי - אך בשל תנאי מזג האוויר הוא נדחה. לבסוף, אתמול לפנות בוקר (שעון מקומי) ניתן האור הירוק: הכוחות המיוחדים האמריקניים פרצו למתחם, ובתום חילופי אש - חוסל בן לאדן.