הבית הלבן: "בן לאדן היה נלקח בחיים אם הייתה הזדמנות"

יועצו למלחמה בטרור של הנשיא אובמה חושף הערב כי הכוחות האמריקניים שפעלו בפקיסטן תכננו לשבות את אוסמה בן לאדן בעודו בחיים, אולם "לא הייתה הזדמנות מבצעית לכך". עוד עולה כי הנשיא אובמה היה מעורב בכל שלב ושלב של המבצע הנועז, ואף צפה בחיסול בשידור חי דרך מצלמות קסדות הלוחמים

"בן לאדן היה נלקח בחיים אם הייתה הזדמנות מבצעית לכך" - כך אומר הערב יועצו של הנשיא אובמה למלחמה בטרור, וסותר את הטענות שהתפרסמו במהלך היום לפיהן החיילים האמריקנים קיבלו פקודה לירות כדי להרוג.

ג'ון ברנאן, יועצו הבכיר למלחמה בטרור של נשיא ארה"ב, הוסיף במהלך התדרוך בבית הלבן כי חיסולו של בן לאדן מהווה מכה קשה לארגון אל-קאעידה, אבל לא תגרום להתפרקותו. "זה דומה מאד לנמר שנפצע פצעי מוות אבל יש בו עדיין חיים", לדברי ברנאן.

יועצו של אובמה אישר כי האישה שנהרגה בבית בו בוצעה הפעולה הייתה אחת מנשותיו של בן לאדן. "הגופה שלה נמצאה באופן שממנו ניתן להבין כי עשו בה שימוש כמגן אנושי", אמר ברנאן, "אבל לא ברור אם היא הציבה את עצמה בקו האש או הוצבה שם על ידי בן לאדן או אחד מבניו".

כדי להסיר כל שמץ של ספק באשר לכך שבן לאדן אכן נהרג, אמר ברנאן: "יש לנו דגימות דנ"א שמאפשרות לנו לקבוע בביטחון ובסבירות של 99%  שזה אכן הוא".

על 40 הדקות מורטות העצבים שלאורכן נמשך קרב היריות בין הלוחמים האמריקניים לבין בין לאדן, אמר ברנאן כי "הדקות חלפו כמו ימים. זה היה לחלוטין אינטנסיבי מאוד".

אובמה צפה בפעולה בשידור חי - דרך קסדות הלוחמים

במקביל התברר הערב כי נשיא ארה"ב ברק אובמה לא הסתפק בעדכונים מרחוק על חיסולו של אוסמה בן לאדן, והיה מעורב בכל חלק וכל פרט במבצע המוצלח. אובמה עקב בחדר המצב בבית הלבן עקב אחר ההתנקשות, וצפה בפעולה בשידור חי דרך המצלמות על הקסדות של הלוחמים - בכל רגע נתון. יחד איתו נכחו גם שר ההגנה רוברט גייטס ומחליפו ליאון פאנטה, ראש סוכנות הביון ה-CIA.

עוד פרט מעניין הוא שמנהיגי אירופה הופתעו לשמוע על הצעד המשמעותי, והם עודכנו על המבצע רק זמן קצר לפני ההודעה הרשמית של אובמה. נשיא ארה"ב התקשר לדיוויד קמרון, לאנגלה מרקל ולניקולא סרקוזי, דקות ספורות בלבד לפני שהעולם כולו שמע על הבשורה.

כוננות פיגוע באירופה

אחרי שהחליטו לא להיעלב מכך שלא היו מעורבים בחיסול, בירכו באירופה על הפעולה, כולל הודעה של האיחוד האירופי שהצהיר כי העולם ללא אוסמה בן לאדן הוא "עולם בטוח יותר".

במקביל הוחלט על העלאת כוננות בכל היבשת. אזרחי בריטניה בחו"ל נקראו לגלות ערנות והחשש הוא מפיגועי נקם שייצאו לפועל דווקא באירופה, שם ישנם תאים רדומים של אל קאעידה - ולא באמריקה.