צפו: הבית בו חוסל רב הטרוריסטים בן לאדן

לאחר שנים רבות בהן ניסה עולם שלם ללכדו, חוסל ראש ארגון הטרור אל-קאעידה אוסאמה בן לאדן באחוזה בבירת בפקיסטן. הכוחות האמריקנים קיבלו הוראה מפורשת: "להרוג, לא לקחת בשבי". רשת ABC פרסמה תיעוד נדיר מתוך ביתו של בן לאדן - שם חוסל

כמעט עשור אחרי שפיקד על פיגוע הטרור הקטלני ביותר אי פעם, הפיגוע במגדלי התאומים, הצליחה ארצות הברית לשים את ידה על אוסמה בן לאדן.

מנהיג אל-קאעידה נורה ונהרג לפנות בוקר בידי כוחות מיוחדים אמריקניים בעת ששהה באחוזה מבוצרת היטב בפרבר של איסלאמאבד, בירת פקיסטן, אחרי איסוף מודיעין מדוקדק שנמשך חודשים ארוכים ואולי שנים. גופתו של מי שנחשב לטרוריסט מספר אחת בעולם נלקחה בידי סוכנים אמריקנים, הועברה לבסיס צבאי אמריקני באפגניסטן ונקברה כעבור מספר שעות בלב ים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת ABC פירסמה תיעוד נדיר מתוך האחוזה בה חוסל מנהיג אל-קאעידה, שעות ספורות לאחר הקרב שהתחולל שם. בתמונות ניתן לראות את מיטתו של בן לאדן מגואלת בדם, וחדרים שונים בבית הרוסים כליל מהלחימה העזה שהתנהלה בו. על פי סוכנויות הידיעות, הכוחות המיוחדים האמריקניים קיבלו "הוראה חד משמעית להרוג את בן לאדן", ובשום אופן לא לקחת אותו בשבי. על פי חלק מהדיווחים, בן לאדן נהרג יחד עם בנו ועם אשה נוספת ששימשה עבורו "מגן אנושי". לכוחות האמריקניים לא היו נפגעים.

תמונת "אוסאמה המת" - זויפה

ספורות לאחר החיסול של רב הטרוריסטים פרסמה רשת "אל-ג'זירה" תמונה שאינה קלה לצפייה בה נראה בן לאדן המת, אולם לאחר מכן יצאה הודעה כי התמונה זויפה ואינה אותנטית.

על פי חלק מהפרסומים, גורם אמריקני מסר כי גופתו של בן לאדן כבר הושלכה לים אחרי שנערכה בה בדיקת DNA שאישרה כי אכן מדובר בגופתו של הטרוריסט. על פי הפרסום, ארצות הברית פנתה לכמה מדינות כדי שיקברו את בן לאדן בשטחן, אך המדינות הללו סירבו לכך.

אנשי הטליבאן שמתחבאים בדרום אפגניסטן פרסמו הודעה על מותו של בן לאדן: "אוסמה בן לאדן הוא השהיד מספר אחת", כתבו. אנשי המשטר המוסלמי הקיצוני טוענים ש"אוסמה חזק יותר במותו מבחייו". כמה ממקורביו טוענים שהוא עצמו חיכה ליום הזה: "הוא ידע שיום יבוא והוא יחוסל על ידי כוחות אמריקנים".

"אחרי עשור של מרדף בלתי פוסק, אין לנו ספק כי הגופה שנמצאת בידינו היא גופתו של בן לאדן", אמרו גורמים רשמיים בארה"ב. גם בפקיסטן אישרו את מותו של בן לאדן, ובכירים בממשל הפקיסטני מעריכים כי גורמי מודיעין במדינה לקחו חלק במבצע.

נאום אובמה: "הצדק ניצח"

נשיא ארה"ב ברק אובמה יצא לתקשורת הבוקר (שעון ישראל), ובנאום דרמטי ומרגש פנה אובמה ישירות לעם האמריקני ובייחוד למשפחות השכולות מאסון התאומים.

"המלחמה שלנו בטרור היא בלתי מתפשרת, וברגע שהייתה לנו אפשרות לשים את ידנו על בן-לאדן, לא חשבנו פעמיים וביצענו את זה", כך אמר הנשיא האמריקני. אובמה סיפר כי כבר בחודש אוגוסט האחרון היה לאמריקנים קצה חוט בנוגע למקום הימצאו של הטרוריסט, והלילה הוא נתן את האישור לביצוע הפעולה.

"בשבוע שעבר, קבעתי שיש בידינו די מודיעין כדי לפעול ואישרתי מבצע לתפיסת אוסמה בן לאדן והבאתו לצדק", הוסיף נשיא ארה"ב. "היום, לפי הנחייתי, ארצות הברית השיקה מבצע ממוקד נגד המבנה בעאבד עאבד, פקיסטן. צוות קטן של אמריקנים הוציאו את המבצע לפועל עם אומץ בלתי רגיל ויכולת. אף אמריקני לא נפגע. הם נזהרו מפגיעה באזרחים. לאחר חילופי אש, הם הרגו את אוסמה בן לאדן ולקחו את גופתו". בסיום דבריו, אמר הנשיא למשפחות "לעולם לא שכחנו אתכם ואת יקיריכם שנהרגו בפיגועי ה-11.9. עכשיו אפשר להגיד בצורה חד משמעית כי הצדק נעשה".

אחר הצהריים נשאה גם מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון נאום שבו התייחסה לחיסולו של בן לאדן. "אני מבקשת, ביום הזה, לשלוח את תנחומיי לבני משפחותיהם של כ-3,000 קורבנות הפיגוע ב-11 בספטמבר. מדובר היה במתקפה לא רק נגד ארצות הברית, אלא נגד העולם כולו", אמרה קלינטון, והדגישה כי "מטרותיהם של בן לאדן ואנשיו היו אנשים חפים מפשע, רובם מוסלמים, שנפגעו בעודם נמצאים בשווקים, בתחנות הרכבת ובשדות התעופה".

היא ביקשה להעביר מסר לקרובי קורבנות הפיגועים שהוצאו לפועל על ידי ראש אל-קאעידה ואנשיו, ואמרה כי "יותר מעשור רדפנו אחרי בן לאדן. אני יודעת ששום דבר לא יוכל להשיב את מי שאיבדתם, אבל מקווה שהחיסול שלו יצליח בכל זאת לספק נחמה כלשהי".

בארה"ב: חשש מפיגוע נקמה

כמה אלפי אמריקנים מתאספים מחוץ לבית הלבן ומחוץ לנציגויות שונות ברחבי העולם, שם הם פתחו בחגיגות בעקבות ההודעה על מותו של אוסמה בן לאדן. האלפים מניפים את דגלי הפסים והכוכבים ושרים את ההמנון האמריקני. גם בכיכר טיימס בניו יורק התאספו אלפי אמריקנים לחגוג את חיסולו של בן לאדן.

ואולם, את מקומה של האופוריה שאפפה בשעות האחרונות את ארצות הברית, עם ההודעה על חיסולו של אוסמה בן לאדן, תופסת בהדרגה כוננות ספיגה וחשש מהותי וממשי מפני ניסיונות רצחניים לנקום את דמו של רב-המחבלים ומנהיג אל-קאעידה. ראש ה-CIA, ליאון פנטה, כבר הזהיר אחר הצהריים כי אנשיו של בן לאדן ינסו "בסבירות גבוהה" לנקום את דמו: "למרות שהוא עצמו איננו, הארגון שבראשו עמד לא מת", אמר האיש שהוביל את מבצע החיסול. "קרוב לוודאי שהמחבלים שלו מבקשים נקמה, ולכן אנו פועלים על האצבע על הדופק ומוכנים לקבל החלטות בזמן אמת".

על רקע החיסול הדרמטי, ה-FBI כבר טרח לעדכן בשעות הצהריים את רשימת 10 הטרוריסטים המבוקשים ביותר בעולם. לראשונה זה כמעט עשור, "הודח" בן לאדן מהמקום הראשון והכתובת "מת" מתנוססת באדום מעל תמונתו.

על פי הדיווחים בסוכנויות הידיעות, הנשיא ברק אובמה עיכב את ההודעה הרשמית על מותו של בן לאדן, כדי לתת זמן לנציגויות האמריקניות בעולם זמן להיערך לכוננות לקראת פיגוע הנקמה הצפוי. עוד קודם להודעתו, הודיע הנשיא האמריקני על מותו של הטרוריסט לחברי קונגרס בכירים ולמספר מנהיגים ברחבי העולם.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, תום שרון, טטיאנה הופמן, אהרון ברנע וירון שניידר