יוחנן פאולוס השני מתקרב לקדושה

מיליון וחצי מאמינים מכל רחבי העולם מגיעים לקריית הוותיקן כדי להשתתף בטקס שבו האפיפיור לשעבר יוחנן פאולוס השני מתקדם עוד צעד לכיוון מעמד של קדוש. האפיפיור הפולני הופך היום ל"מבורך" בעיני הכנסייה הקתולית, זאת לאחר שהוכח כי הוא מסוגל לגרום לנסים

מליון וחצי מאמינים התרכזו היום בקריית הוותיקן לקראת ההכרזה על האפיפיור יוחנן פאולוס השני כ"מבורך", צעד אחד לפני הפיכתו לקדוש. מדובר באירוע בעל חשיבות דתית רבה למאמינים ולקהילת הוותיקן.

הקהל הרב שהגיע למקום הצטייד בתמונותיו של יוחנן פאולוס, בדגלי הוותיקאן, בסמלי הקהילות ובדגלי הלאום. בנוסף, שרו האנשים בקהל שירים דתיים בהתרגשות רבה. קהל הנוכחים היה למעשה שווה בגודלו רק למספר האנשים שהגיעו ללוויה של האפיפיור עצמו, אם לא רב מכך. רבים מהאנשים בקהל הם מפולין, ארץ מוצאו של האפיפיור והם נושאים שלטים עליהם כתוב "תודה לך, אלוהים".

המיסה שבה מוכרז על מעמדו של יוחנן פאולוס, אחד האפיפיורים הפופולרים ביותר בעשורים האחרונים, התחילה בשעה 11:00.

גלי ביקורת על המהלך החפוז

מלומדי הוותיקן עמלים עכשיו כדי לייחס נס נוסף לאפיפיור המנוח כדי שיתחיל התהליך להפיכתו לקדוש של הכנסייה הקתולית, זאת לאחר שכבר הוכיחו שיוחנן פאולוס עשה נס כשריפא נזירה קשישה ממחלת הפרקינסון בצרפת. בטקס משתתפות 90 משלחות רשמיות מכל רחבי העולם, ביניהם בני משפחות מלוכה מרחבי אירופה ו-16 ראשי מדינות.

עם זאת, גורמים רבים בוותיקן מבקרים את ההחלטה, בגלל חיפזונה, לטענתם, ובגלל שתחת שלטונו של האפיפיור המנוח בוצעו רבים ממקרי ההתעללות המינית בקטינים ברחבי העולם

ארונו של האפיפיור המנוח הוצג לראווה כבר ביום שישי האחרון בפני ההמונים. הוא הוצא מהבזיליקה של פטר הקדוש והוצב על הבמה המרכזית. אחרי הטקס היום יישאר הארון פתוח לעיני המבקרים - ואז יועבר לאתר חדש. ארון השיש הקודם שבו נטמן האפיפיור יועבר במקביל לפולין.

תהליך הפיכתו למבורך של יוחנן פאולוס השני, שמת באפריל 2005, שבר את שיאי הוותיקן הקודמים - שש שנים בלבד עברו מאז מותו ועד להפיכתו למבורך. עבור מבורכים וקדושים אחרים, ערך התהליך עשרות אם לא מאות שנים. העובדה הזו והעובדה שרבים ממקרי ההתעללות המינית בכנסייה הקאטולית נעשו בזמנו של יוחנן פאולוס השני, מעוררת הרבה מאוד ביקורת על הוותיקן.