אובמה בהכרזה יוצאת דופן: "נולדתי בארה"ב"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב בשידור חי להאשמות ולשמועות לפיהן הוא כלל לא נולד בארה"ב - ולכן לא יכול לכהן כנשיא: "לא נוכל לעמוד באתגרים אם דעתנו תוסח ע"י שקרים". מוקדם יותר פרסם הבית הלבן את תעודת הלידה של ברק חוסיין אובמה השני: נולד בהונלולו ב-1961

צפו בנאום המלא של אובמה (Obama_Speaks_vtr_n20110427_v1)

הבית הלבן שחרר אחר הצהריים (שעון ישראל) את צילום תעודת הלידה המקורית של נשיא ארצות הברית, בשמו המלא לפי התעודה - ברק חוסיין אובמה השני. מיד לאחר מכן עלה אובמה עצמו לדוכן הנואמים ואמר: "יש לי דברים חשובים יותר לעשות, בדרך כלל לא הייתי מגיב לנושא כזה - אבל נולדתי בהוואי".

את דבריו המלאים של אובמה העברנו כאן באתר בשידור חי.

"הסוגייה הזו מעסיקה אותי כבר שנתיים וחצי", אמר הנשיא. "צחקתי על זה , תמהתי על זה. כל בכיר בהוואי, כל עיתונאי שחקר את זה, אמר שנולדתי בהוואי".

הוא הוסיף, "בדרך כלל לא הייתי מגיב על דבר כזה, יש לי דברים אחרים לעשות, אבל לפני שבועיים נשאתי נאום על התקציב וכיצד אני מרגיש שצריך להשקיע ובמהלך השבוע הזה הסיפור החדשותי לא היה על ההחלטות החשובות שאנו עומדים לקבל כאומה - אלא על תעודת הלידה שלי!".

"יש אתגרים אדירים לפנינו, נצטרך לקבל החלטות מכריעות על עתידנו וזה הולך לייצר דיונים רציניים וחשובים, ויהיו אי הסכמות, וזה טוב כי כך דמוקרטיה עובדת. אני בטוח שהעם והפוליטיקאים יכולים לפתור את הבעיות אבל לא נוכל לעשות זאת אם דעתנו מוסחת, אם נבלה זמן בהכפשות, אם נמציא דברים ונעמיד פנים שעובדות אינן עובדות, אם דעתנו תוסח בידי מופעי קרנבל", תקף אובמה וכנראה התייחס לטראמפ.

הוא סיכם: "יהיו אנשים שלא משנה מה אגיד, לא יניחו לעניין הזה. אבל אני מדבר לרוב העם ולתקשורת. יש לנו דברים גדולים יותר לעסוק בהם".

טראמפ מלבה את הספקות באשר למקום לידתו של אובמה

הפרסום המפתיע משהו מגיע בעקבות הערות חוזרות ונשנות שהעלו ספקות באשר למוצאו ומקום לידתו של הנשיא, שהעלה בין השאר גם הטייקון דונלד טראמפ, שעל פי כל הדיווחים מתכנן לנסות ולהגיע לבית הלבן דרך המפלגה הרפובליקנית.

מסקר שנערך על ידי העיתון USA TODAY עולה כי רק 38% האמריקנים סבורים שהנשיא נולד בארה"ב. 18% חושבים ש"אולי" הוא נולד בארה"ב וכמעט 10% סבורים שאין סיכוי שהנשיא האמריקני נולד בארה"ב. על פי החוק האמריקני, הנשיא חייב להיות יליד המדינה ובמהלך השנים האחרונות עלו הרבה מאוד ספקולציות לגבי מקום היוולדו של אובמה - רבים טוענים שהוא נולד בקניה או באינדונזיה.

ברק חוסיין אובמה השני, לפי התעודה, נולד ב-4 באוגוסט 1961. מקום הלידה: הונלולו, הוואי - המדינה ה-50 בארצות הברית.

הפרסום אמור להפריך באופן סופי את השמועות שדואגים גורמים שונים להפיץ בקרב העם האמריקני, שגם כך נראה שלא השלים עם "חוסיין" כשמו האמצעי של נשיאו.

בראיון השבוע לרשת CNN, חזר המיליונר טראמפ על ספקותיו וטען כי נאמר לו שתעודת הלידה "אבדה".

רוצים לקבל עדכונים מהעולם לפני כולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק