אירן: סיכלנו חדירתו של וירוס ריגול נוסף למערכות המחשב שלנו

האם נמשכת מתקפת הסייבר על אירן? ראש מנהלת ההגנה האזרחית הודיע היום כי וירוס ריגול נוסף שנועד לחדור למערכת המחשבים באירן אותר, בודד וחדירתו סוכלה. באירן חוששים: וירוסים נוספים בדרך. בינתיים, דורשים בטהרן להגיש תלונה באו"ם בגין "הפרה של החוק הבילנאומי נגד אירן"

כבר לא רק "סטוקסנט"? אירן הודיעה היום כי הצליחה לסכל את חדירתו של וירוס מחשבים נוסף לרשת האינטרנט של המדינה, בשם "סטארס". מפקד מנהלת ההגנה האזרחית באירן, גולאם רזא ג'לילי, אמר היום כי הווירוס בודד וחדירתו למערכת סוכלה.

"מדובר בווירוס ריגול מחשבים נוסף, אחרי ה'סטוקסנט'", אמר ג'לילי. "המומחים שלנו מבצעים את הבדיקות הנדרשות. העובדה שמנענו את חדירתו למערכת אין משמעותה שהסכנה חלפה. ייתכן שקיימים וירוסים נוספים למטרות ריגול".

ג'לילי קרא למשרד החוץ האירני להגיש תביעה לאו"ם על מנת "לחשוף ולזהות את הגורמים אשר שולחים את הווירוסים למטרות ריגול, משום שמדובר בהפרה של החוק הבינלאומי נגד אירן".

"ישראל וארה"ב אשמות ב'סטוקסנט'"

לפני כשבועיים האשימה אירן באחריות לתולעת המחשבים סטקסנט, שיועדה לפגוע בתכנית הגרעין האירנית - בפעם הראשונה בצורה גלויה. סוכנות הידיעות האירנית "אירנ"א" דיווחה היום כי גורם צבאי אמר שישראל וארצות הברית הן האחראיות לתולעת.

"חקירות ובדיקות הראו כי המקור לתולעת נמצא באמריקה ובשטח היישות הציונית", אמר הגורם הצבאי גולם ריזה ג'ללי. כבר בעבר דיווחו כלי תקשורת מערביים כי ישנה מעורבות של ישראל וארה"ב בהפצת התולעת, אולם כאמור - זו הפעם הראשונה שגורם רשמי במדינה מאשים את ישראל בצורה גלויה.

אקטובר 2010: סימנס מודה בהפצת התולעת

בספטמבר בשנה שעברה דווח כי תולעת המחשבים שנמצאה במערכות השליטה והבקרה באירן נועדה לפגוע במערכות המדינה ואולי גם בכור הגרעיני. מבנה התולעת שפגעה במחשבים כבר בחודש יוני, ואיכותה - העידו אז כי רק גוף בסדר גודל של מדינה, שלא ממש מפחד להיתפס, מסוגל היה ליצור את הקוד.

התולעת פגעה במחשבי הכור בבושהר ודיווחים שונים ייחסו למוסד הישראלי מעורבות בהחדרתה. אולם, לפי דיווח בגרמניה שפורסם בחודש אוקטובר האחרון, חברת ההנדסה הגרמנית סימנס הודתה כי היא זו שעמדה מאחורי החדרת התולעת, אך לדבריה לא עשתה זאת בכוונה. כמו כן צוין שחברות אחרות בעולם, כולל 15 חברות בגרמניה עצמה, נפגעו מהתולעת בעקבות שימוש בתוכנות של סימנס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

גרמניה מודה: אנחנו אחראים לתולעת

חשש: וירוס התולעת הקטלני יפגע במערב

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני