צפו: בת 26 מציגה את ידה המושתלת

אמילי, אם חד הורית מקליפורניה בארצות הברית, חשבה שאיבדה את יד ימין לתמיד אחרי תאונת דרכים קשה שעברה. אבל טיפול חדשני והשתלת יד שעברה באוניברסיטת UCLA הביאו לאם הצעירה חיים חדשים

אמילי פנל מקליפורניה, אם חד הורית בת 26, התרגלה לחיים בלי היד הדומיננטית שלה, יד ימין. היד נקטעה בתאונת דרכים טראגית לפני חמש שנים. אמילי מספרת: "הנחתי את יד שמאל כדי לייצב את עצמי, את יד ימין שלחתי לתקרה כדי להיאחז ובגלל שהרכב החל להסתובב - היד שלי יצאה מהגג הנפתח ונמעכה בין הכביש לגג הרכב.

הפציעה בידה של אמילי הייתה הרסנית. אמה קים, נאלצה להחליט ולאשר לרופאים לקטוע את היד. "המנתח הראה לי את תצלום הרנטגן, אני יודעת לקרוא אותם, אני יודעת איך אמורה להיראות יד, והיא פשוט לא הייתה שם", סיפרה האם.

אמילי נבחרה לטיפול הניסוי מבין 50 מועמדים

"אני זוכרת שחשבתי לעצמי, זה עומד להיות קשה, איך אצליח עכשיו לטפל בבת שלי, זה היה קשה מפני שהיא עדיין השתמשה בחיתולים באותו הזמן", סיפרה אמילי.

הצוות בדק יותר מ-50 חולים עד שמצאו את המועמד הראשון. "אמילי הייתה המועמדת האידיאלית מכל זווית שהסתכלנו על זה", אמרו בצוות המחקר. "היא צעירה, היא בריאה, היא מבינה לעומק לא רק את התהליך אלא גם את עצמה, זה משהו שלא מצאנו בין המועמדים האחרים" אומרת הד"ר סו מדיראמייד, מ-UCLA.

"היא נאלצה לעבור תהליך ארוך של בדיקות שכלל בחינות רפואיות, כירורגיות ופסיכולוגיות. היא נמצאה מתאימה לעבור את התהליך "הרגשנו בטוחים שהיא מודעת למצב, שהיא מועמדת נפלאה", הוסיפה ד"ר מדיראמייד.

היד חוזרת לחיים

אחרי 16 ימים של המתנה, אמילי קיבלה טלפון שהודיע לה שנמצא תורם של יד. "הדמעות פרצו מעיניי, התקשרתי לאחותי והתחלתי לבכות. "בדקתי את היד מבסיס העצם, הייתה התאמה מלאה, הצבע היה מושלם, הגודל היה מושלם, סוג הדם היה מושלם", אומרת אליזה מונרו מצוות המנתחים.

הניתוח ששינה את חייה של אמילי נמשך 15 שעות. שני צוותים, תשעה מנתחים וצוות מיומן של עובדים רפואיים עבדו כדי לתאם בין ידו של התורם לזרוע של אמילי. השתלת יד כוללת חיבור של שתי עצמות 23 כלי דם, שני שרירים, עורקים, ולפחות שלושה עצבים. היד צריכה להיות יציבה לחלוטין ולהיפתח ולהיסגר בדיוק.

בעזרת מיקרוסקופ, המנתחים חיברו יחדיו והעניקו חיים לשרירים ולוורידים ולמערכת העצבים שתעניק ליד החדשה של אמילי תחושות, מגע אנושי.

המסלול לחיים רגילים עוד קשה ויש הרבה דברים שצריך ללמוד ותרופות שנוגדות את המנגנון החיסוני הטבעי שמתנגד ליד החדשה ויכולות לגרום לתופעות לוואי רציניות. אמילי צריכה גם ללמוד מחדש איך להגיב וכיצד להרגיש ואפילו איך לאסוף את השיער לקוקו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק