רמת חומרת המשבר הגרעיני ביפן עלתה לרמה זהה לאסון צ'רנוביל

שתי רעידות אדמה בעוצמה 6.3 אירעו הלילה והבוקר בחוף המזרחי של יפן, ככל הנראה כרעשי משנה לרעידה החזקה שאירעה שם אתמול. עובדי הכורים בפוקושימה פונו בעקבות שריפה שפרצה שם, וביפן הוחלט להעלות את רמת חומרת המשבר הגרעיני לרמה המקסימלית, ולמקם אותו בשורה אחת עם זה של אסון צ'רנוביל - לפני 25 שנה

יפן לא מתאוששת: במהלך שעות הלילה והבוקר אירעו שתי רעידות אדמה בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר באזור הבירה טוקיו ובאזורים הסמוכים לה, זאת ככל הנראה כרעידות משנה של הרעש החזק בעוצמה 7.1 שהתרחש שם אתמול. לא דווח על נפגעים או על נזק שנגרם למבנים בבירה, ולא הופעלה אזהרת צונאמי.

במקביל, פרצה שריפה באחד הכורים הפגועים בעיר פוקושימה. בעקבות כך, במדינה הוחלט להעלות את רמת חומרת המשבר הגרעיני לדרגה המירבית, דרגה 7 - המקבילה לחומרת המשבר שאירע בכור בצ'רנוביל לפני 25 שנה.

השריפה פרצה בכור מספר 4 בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה. על פי הדיווחים, עובדי הכור הבחינו בשריפה שפרצה ולאחר דקות ארוכות הצליחו לכבות אותה. עדיין לא ברור אם יש קשר בין שני האירועים. החברה המפעילה את הכורים הודיעה על פינוי מיידי של כל העובדים בסביבות פוקושימה.

בעקבות אירועי הימים האחרונים, הוחלט להעלות את רמת חומרת המשבר הגרעיני ביפן מרמה 5 לרמה 7, ולמקם אותו בשורה אחת עם אסון צ'רנוביל שארע בשנת 1986 - האסון הגרעיני החמור ביותר אי פעם.

עם זאת, גורמים במדינה מתעקשים להדגיש כי הדירוג משקף את רמת החומרה הראשונית של המשבר ולא את הרמה הנוכחית, שכן רמת הקרינה הולכת ופוחתת. "זוהי הערכה ראשונית, והיא כפופה להחלטת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית", אמר הבוקר הידיאיקו נישיאמה, האחראי לבטיחות הגרעינית ביפן.

רק אתמול רעדה האדמה בצפון יפן

לאחר הרעידה אתמול, פונו העובדים שפעלו בכורים בפוקושימה  אך לא דווח על נפגעים מהרעש. סוכנות הגרעין היפנית דיווחה כי שאיבת מי הים לקירור הכורים הופסקה למשך כ-50 דקות, "אך אינם צופים שייגרם נזק בטיחותי".

בנוסף, סוכנויות הידיעות דיווחו אתמול שמניין ההרוגים באסון הצונאמי עומד על 13,116 בני אדם ומניין הנעדרים עומד על 14,377 בני אדם. 

ברעידת אדמה בעוצמה של 7.4 שהכתה ביפן בסוף השבוע, נהרגו שני אנשים ומאות נפצעו. רשת הטלוויזיה הממלכתית ביפן דיווחה כי הרעידה גרמה אז לדליפת מים באתר הגרעיני שבאונגואה. עם זאת, למרות הדליפה לא הורגשה עלייה ברמת הקרינה הרדיואקטיבית באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק