הקשיש היפני שננטש לבד בלב ההריסות

חודש אחרי הצונאמי ביפן, נתקל צוות של סוכנות הידיעות AP בקשיש יפני בן 75 בלב האזור ההרוס, שפונה מתושביו בשל הדליפה הרדיואקטיבית מהכור בפוקושימה. אשתו של הקשיש נעלמה, והוא לא התפנה מהאזור משום שהוא בקושי יכול ללכת. "אתם הראשונים שאני מדבר איתם מאז הצונאמי", אמר הזקן לעיתונאים, "יש לכם משהו לאכול?"

הקשיש היפני בפתח ביתו ההרוס, אתמול (AP)

בקצה הדרך המאובקת, המלאה בשברי בתים, הריסות וחזירים מתים, נמצא בית אחד הרוס, ובתוכו – קשיש בן 75, שאינו יכול ללכת רחוק ולא יודע מה קרה לאשתו. האזור כולו פונה מתושביו בעקבות הדליפה הרדיואקטיבית מהכור הגרעיני בפוקושימה, אולם אף מחלץ לא הגיע לסייע לקשיש קוניו שיגה. כל השכנים כבר נספו או עזבו מזמן, ורק הוא עדיין יושב עצוב בפתח הריסות ביתו, לבד.

צוות של סוכנות הידיעות AP נתקל אתמול בקשיש' במהלך סיור באזור שנהרס כולו בצונאמי של ה-11 במרס. היפני הקשיש נדהם לפגוש אנשים אחרים בחיים, ואמר להם: "אתם האנשים הראשונים שאני מדבר איתם מאז רעידת האדמה והצונאמי. יש לכם משהו לאכול? אני אשלם".

שיגה בן ה-75 קיבל בהכרת תודה את בקבוק המים המינרלים ואת חטיפי האנרגיה שנתנו לו העיתונאים, ומסר להם את רשותו לדווח למשטרה ולכוחות ההצלה על מצבו. היום הוא כבר חולץ ממהריסות והועבר למקלט בטוח לפליטי הצונאמי, וביפן אומרים כי מצבו הבריאותי מוגדר טוב.

היפני הקשיש סיפר לעיתונאים שפגש כי המזון והשתייה שהיו לו אזלו לפני שבועות. גם את מעט האורז שנותר לו הוא לא יכל לבשל, משום שלא היה לו חשמל או מים זורמים. ביתו עדיין עומד על תילו, אם כי תוך הבית הוא ערבוביה של חפצים הרוסים ושברי בטון. העיר שסביבו הפכה לעיר רפאים, והרעש היחיד שנשמע ברחוב הוא קול החזירים המחפשים אוכל.

"הצונאמי הגיע ממש אל סף הדלת שלי", סיפר הקשיש לעיתונאים. "אני לא יודע מה קרה לאשתי. היא הייתה כאן, אבל עכשיו היא לא". הוא הוסיף כי היה מודע להוראה להתפנות כליל מהאזור, אולם הוא בקושי יכול ללכת ולכן נשאר בביתו ההרוס. "אני זקן ואני לא יודע אם אוכל לעזוב את המקום הזה", הוא אומר. "מי יטפל בי?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק