הלח"י תיכנן לחסל את צ'רצ'יל

בריטניה חושפת היום מסמכי מודיעין של שירות הביון MI-5 מלפני 65 שנה, השופכים אור על רצונם של אנשי מחתרת הלח"י להתנקש בחייהם של בכירים בריטיים, ובראשם רה"מ המיתולוגי וינסטון צ'רצ'יל. על פי המסמכים, אליהו בית צורי, שהוצא בהמשך להורג, הציע ל"כנופיית שטרן" תכנית לחיסול בכירים

וינסטון צ'רצ'יל. יעד מס' 1 של הלח"י (חדשות 2)

ארגון הלח"י תיכנן בשנות ה-40 להתנקש בחייו של ראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל - כך עולה ממסמכים סודיים של שירות הביון הבריטי, ה-MI5, שנחשפו היום בעיתון "דיילי טלגרף".

תחילת הפרשה כאשר אליהו בית צורי, חבר הלח"י שהשתתף בהתנקשות בלורד מוין והוצא לאחר מכן להורג, הציע לשלוח סוכן מיוחד מתוך הלח"י - לוחמי חירות ישראל, או כפי שהארגון מכונה במסמכים הבריטיים - "החבורה של שטרן", כדי לבצע "מעשה קיצוני". 

המשימה שהוטלה על הסוכן המיוחד של בית צורי הייתה לחסל אישיות בריטית בכירה, אולי אפילו ראש ממשלת בריטניה המיתולוגי וינסטון צ'רצ'יל, האיש שהוביל את הניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה. במסמכים של שירות הביון הבריטי שנחשפו היום נכתב על תכניות "כנופיית הטרור היהודית" לחסל עוד פוליטיקאים בריטים בכירים, בדגש האנשים המופקדים על משרד החוץ הבריטי שאחרי מלחמת העולם השנייה ובראשם ארנסט בווין. 

"הכנופיה היהודית מאמנת חברים לביצוע התנקשות"

איש המודיעין מייג'ור ג'יימס רוברטסון, שהיה אחד האנשים שעסקו אז במזרח התיכון בשירות הביון הבריטי, סיפר כי בנובמבר 1944 בית צורי שוחח בנושא עם איש לח"י אחר שנעצר באפריל 1945. אותו איש לח"י חשף את המזימה: "ברגע שבית צורי חזר למפקדת החבורה של שטרן, הוא הציע תכנית לחיסול אישיות בכירה בפוליטיקה הבריטית, כולל מר צ'רצ'יל". איש המודיעין שמילא את הדו"ח מציין שאנשי הלח"י לא התייחסו לתכנית ביתר רצינות, וכתב: "זה לא נכון לשאר שיש סכנה לחייהם של בכירים, פשוט צריך להיזהר".

הודעה אחרת, שהתקבלה ממשרד המודיעין הבריטי בפלסטינה, סיפרה כי "הכנופיה של שטרן מאמנת את אחד מחבריה כדי שיגיע לאנגליה ויחסל את אחד מחברי הממשלה של הוד מעלתה, במיוחד מר בווין (שר החוץ)".

בחודש יוני של אותה השנה, הסקוטלנד יארד דיווח שהעלייה ברמת הטרור בפלסטינה נגרמה בתקופה האחרונה בגלל נאום שנשא בווין. "הנאום הזה גרם למרמור בקהילה היהודית שבפלסטינה", נכתב במסמך. "היהודי הממוצע ברחוב, למשל, מתאר את הנאום כנאום האנטישמי החמור ביותר שהושמע על ידי מדינאי בריטי".

על פי המידע במסמכים הבריטים, גם אחרי מלחמת העולם השנייה נמשכו הניסיונות של אנשי הלח"י והאצ"ל להנתקש בחייהם של בכירים בריטיים. בחודש יולי 1946 פוצץ האצ"ל את מלון 'המלך דוד' בירושלים, מוקד משיכה לקצינים והבכירים הבריטים בפלסטינה. 91 בני אדם נהרגו באירוע ההוא, בהם בריטים, ערבים וגם יהודים. לאחר הפיצוץ במלון, העלו הבריטים את הכוננות בארץ ישראל ובמקומות אחרים, מחשש לביצוע התנקשות בבכירים בריטיים על ידי המחתרות היהודיות.

בית צורי הוצא בסופו של דבר להורג בתלייה, לצדו של אליהו חכים, לאחר שנמצא אשם ברציחתו של הלורד מוין, שר המושבות הבריטי והאיש של צ'רצ'יל במזרח התיכון, בקהיר בנובמבר 1944.

וגם: הנאצים תיכננו לחסל אויבים באמצעות רעל בקפה

ממסמכים אחרים של שירות הביון הבריטי שנחשפו היום, עולה כי המשטר הנאצי תיכנן לחסל את צבאות בנות הברית בעזרת קפה ושוקולד מורעלים. כך, האמינו במפלגה הנאצית , יהיה ניתן לכבוש את אירופה.  

שנתיים לפני סופה של המלחמה, לכדו אנשי המודיעין הבריטים בצרפת מספר סוכני ביון גרמנים, שמסרו מידע שהסעיר את אנשי ארגון הביון הבריטי. הסוכנים שנלכדו הודו בפני חוקריהם על אמצעים ורעיונות יוצאי דופן שנשקלו במהלך מלחמת העולם השנייה, במסגרת המאבק על אירופה. אחד הסוכנים הגרמנים סיפר על סוכנת אחרת, שנושאת בתיק האיפור שלה דוגמית של חיידקים קטלניים שיופעלו בעת הצורך נגד בכירים בצבא הבריטי.  

הסוכנים הגרמנים הוצנחו מעבר לקווי האויב, כשבכליהם כמויות לא קטנות של רעל קטלני. את כמוסות הרעל הסוכנים המיוחדים השתילו בשוקולד, בקפה, בסיגריות ובכדורים משככי כאבים. המטרה של הגרמנים, על פי המסמכים הבריטיים, הייתה לשכנע את ראשי הכוחות של בנות הברית לבלוע את הפיתיון – אולם התכנית נכשלה באופן חרוץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק