הכירו את האישה שלא יכולה לעצום עיניים או למצמץ

מרילין לייס עברה בעשור האחרון מספר ניתוחי הרמת עפעפיים. את האחרון שבהם היא לעולם לא תשכח. מאז שעברה אותו, לא מסוגלת תושבת ניו ג'רזי לעצום את עיניה ולו לרגע קט. רק בעקבות עשרות ניתוחים שעברה השתפר במקצת מצבה, אך הדרך להחלמה מלאה עדיין ארוכה - ומסוכנת

מרילין לייס. עשור של עינויים (CBS)

 

 

 

 

 

 

 

עברו כמעט שש שנים ארוכות מאז הניתוח הפלסטי הכושל שהותיר את מרילין לייס לא מסוגלת לעשות פעולה שרובנו לוקחים כמובנת מאליה. גם עכשיו, לאחר 30 ניסיונות כירורגיים לתקן את הבעיה, מרילין מניו ג'רזי עדיין לא מסוגלת לעצום את עיניה. אפילו הפעולות הפשוטות ביותר - מקלחת, שינה - הפכו עבורה לסיוט של ממש.

"בשביל להתקלח אני צריכה לשים משחה בעיני כדי שהמים והסבון לא ייכנסו אליהן. ועד שאני מסיימת להתקלח, המשחה כבר נשטפת עם המים", אמרה מרילין בתכנית "טודיי" ברשת NBC האמריקנית. וזה לא הכל: בכל לילה לפני השינה, היא חייבת לכסות את עיניה במיני משחות ותרופות ואז לעטות מסכה כדי שלא תשרוט את העיניים בזמן השינה.

פרט לעינויי היומיום, לייס נמצאת בפחד מתמיד מגלוקומה, זיהום והתעוורות. בשבוע שעבר היא זכתה לרגע של נחת, כשחבר מושבעים זיכה את ב-115 אלף דולרים ומצא כי המנתח שהשאיר אותה בלי יכולת אפילו למצמץ, סטה מהטכניקות המקובלות.

"אמרו לי שלא תהיה שום בעיה"

עם זאת, אותו חבר מושבעים דחה את טענתה לפיה לא הוזהרה כראוי מסכנות הניתוח. עורך דינה אמר: "הסכום קטן בהרבה ממה שציפינו. אך אני עדיין שמח - קשה לזכות במשפט של רשלנות רפואית בניתוחים שמבוצעים מבחירה".

הניתוחים המדוברים בוצעו לפני יותר מעשור. לייס נולדה עם פגם שמחליש את העפעפיים וגורם להם לצנוח ככל שעוברות השנים. בשנת 2000 היא עברה את ניתוח הרמת העפעפיים הראשון שלה, וב-2005 עברה ניתוח נוסף. שניהם עברו בהצלחה, היא אומרת, אך עד מהרה הבחינה שמתפתחות מעין בליטות לאורך העפעפיים שלה.

בהתייעצות עם המנתח הפלסטי ד"ר פול פרקר, החליטה לייס לעבור ניתוח שאמור להסיר רקמות עודפות מהעפעפיים. "אמרו לי שלא תהיה שום בעיה", היא מספרת. "למעשה, הובטח לי שאני הולכת להיראות צעירה יותר".

הרופא התעקש: זה חלק מהליך ההחלמה

אך עד מהרה התקווה הפכה לסיוט. היא גילתה שהיא כלל לא יכולה לעצום את עיניה. העיניים שרפו, היא אומרת, ותעלות הדמעות לא פעלו כראוי. הרופא, כך היא טוענת, התעקש שזה חלק מהליך ההחלמה.

רק בעזרת עשרות ניתוחים יכולה כעת לייס לעצום חלקית את עיניה. אך ללא ניתוחים נוספים - ומסוכנים - אין סיכוי שהיא תחזור למצמץ או לעצום את עיניה כשהיא ישנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק