ספר: לגנדי היה מאהב שרירן יהודי

"נשמה עצומה" - ספר חדש שבוחן את אישיותו של מהטמה גנדי חושף פרטים חדשים שסותרים לחלוטין את דמות המופת שאנחנו מכירים. הנה כמה פרטים על גנדי שלא הופיעו בסרט עם בן קינגסלי

גנדי - לא מה שחשבנו (רויטרס)

"נשמה עצומה" הוא ספר חדש, פרי עטו של ג'וסף לליוולד שעניינו - הצגת פרטים חדשים ומסעירים על אחת הדמויות הנערצות ביותר בעולם, האיש שהוביל את הודו לעצמאות - מהטמה גנדי.

כותב הספר טוען כי חשף כמה עובדות שבהחלט לא מתיישבות עם הדמות הכמעט קדושה של המנהיג ההודי. ב"נשמה עצומה" נכתב בין היתר, כי גנדי המזדקן נהג להתחבק בלילות, בעירום, עם ילדות בנות 17, בהן גם האחיינית שלו.

אבל העובדה שמסעירה היום את התקשורת הוא רומן שנחשף בספר בין האיש הדקיק ובעל היכולות לבין ארכיטקט יהודי ושרירן - הרמן קאלנבאך, על פי הספר, גנדי עזב את אשתו לטובת זרועותיו השריריות של הארכיטקט ב-1908.

עסוק ביחסי הבית התחתון והבית העליון, לאו דווקא בפוליטיקה

בציטוט אחד ממכתביו של גנדי לארכיטקט נכתב "שלטת לחלוטין על גופי, זו עבדות עם נקמה". עוד נכתב בספר כי גנדי נהג לכנות את עצמו "הבית העליון" בעוד חברו היה "הבית התחתון". על פי הספר, גנדי כותב: "הוא הבטיח הבטחות של הבית התחתון, לא להסתכל בתשוקה על שום אישה". הספר טוען שהשניים הבטיחו אחד לשני סיפור אהבה שכמותו "העולם עוד לא ראה" - והעולם באמת לא ראה - עד היום.

הספר מספק עוד גילוי מפתיע ומקומם: לגנדי היו דעות גזעניות נגד השחורים בדרום אפריקה. "צעדנו מבית הסוהר לכיוון קאפירס, הבנו שלא ישכנו אותנו עם הלבנים, אבל לשכן אותנו יחד עם המקומיים, זה נראה לנו יותר מדי להשלים איתו, קאפיר אינו אזור מתורבת", כתב גנדי.

כתב הוול סטריט ג'ורנל שכתב ביקורת על הספר, אמר: "אנו מגלים אדם עם נטיות מיניות מוזרות, חדל אישים, בעל שיגיונות, גזען, חתרן שמדבר על אהבתו למין האנושי ובפועל - מתעב אנשים כפרטים.

רוצים לקבל עוד עדכונים מרחבי העולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק