ה"נכבה" הפלסטינית בסרט: אחרי האו"ם - בכל ארה"ב

התשובה הערבית ל"אקסודוס" מציגה את אירועי קום המדינה בזווית שלא תנעם לרוב הצופים הישראלים. העובדה שבוים דווקא על-ידי יהודי עוררה את חמתם של רבים שם. עכשיו יוצא הסרט לאקרנים ברחבי ארצות הברית

מיראל - כרזת הסרט (AP)

 

 

 

 

 

 

הסרטים ההוליוודים תרמו רבות לדעת הקהל החיובית שהתגבשה בקרב האמריקנים על ישראל, אחד מהם הוא "אקסודוס" - שמציג את הולדתה ההירואית של המדינה היהודית דרך ההעפלה בימי הספרים הלבנים של המנדט הבריטי.

בניסיון לכרסם בתמיכה בישראל גם כאן, מתכוונים הפלסטינים להשיב אש באותה המטבע. סרט חדש העונה לשם "מיראל" - שבוים על-ידי יהודי - ייצא השבוע לאקרנים בבתי הקולנוע בארצות הברית, ויספק לצופים זווית שונה למדי על השתלשלות האירועים שהובילה למצב במזרח התיכון.

במקום עולים שברחו מן התופת באירופה ועשו דרך לא דרך כדי להפוך את חלום המדינה היהודית למציאות, תמצאו שם בעיקר את תולדות ה"נכבה" - ה"אסון" הפלסטיני על תקומת מדינת ישראל, ובמרכזה הפיכתם של תושבי הארץ הערבים לפליטים.

"הגיע הזמן לשנות את דעת הקהל", הסבירו יוצרי הסרט - שמתנגחים באופן מוצהר וגלוי ב"אקסודוס" ובהשלכות החיוביות שיש לו על תדמיתה של ישראל. "אנו נציג את מה שנעשה נגד התושבים הערבים ואת הגירוש של 750,000 הפלסטינים מאדמותיהם בשנות ה-40 של המאה הקודמת.

עלילת הסרט מבוססת על ספרה הביוגרפי של רולה ג'יבריל, שעסקה בתיעוד חייהן של נשים פלסטיניות לאורך שלושה דורות. בין האירועים ש"מככבים" בסרט: הטבח בדיר יאסין, מלחמת ששת הימים מהזווית הפלסטינית והחיכוך המתמשך עם המתנחלים.

יהודי ארצות הברית זועמים

 הסרט, שכבר זכה להקרנת בכורה חגיגית במטה האו"ם בניו יורק, עורר זעם רב בקרב חברי הקהילה היהודית בתפוח הגדול. חבר הקונגרס היהודי דיוויד האריס מחה על הקרנתו באו"ם והאשים כי "אף פעם לא היו מקרינים כאן סרט פרו-ישראלי. הבלוק הערבי לא היה נותן לכזה דבר להתרחש".

ליסה פלמאירי-בילינג, עיתונאית יהודיה-אמריקנית, תיארה כי בתמונה העולה מהסרט "מתוארת ישראל כמרשעת חסרת צדק, מכיוון שהבמאי בחר להציג סיפור חלקי בלבד. אפילו חצי מהמציאות לא נמצאת שם".

אחרי מטה האו"ם, ייזכה "מיראל" להקרנת בכורה ציבורית נוספת - הפעם בלוס אנג'לס. היוצרים בטוחים שהכוכבים, עומאר מטוואלי (ה"פול ניומן" של הסרט, לראיית יוצריו) ופרידה פינטו - שמוכרת לנו מהסרט "נער החידות ממומבאי" זוכה האוסקר, יגרמו להמונים לנהור אל הקופות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק