יפן: כל הכורים בפוקושימה חוברו לחשמל

ביפן ממשיך לעלות מספר ההרוגים והנעדרים באסון רעידת האדמה והצונאמי, והוא צפוי לחצות את ה-21,000 הרוגים. בפוקושימה נמשכים המאמצים למנוע אסון גרעיני ולהוריד את רמת הקרינה, והיום חוברו לראשונה כל הכורים למערכת החשמל. עם זאת, הלחץ בכור מס' 3 עולה וכל העובדים פונו ממנו

בשורה טובה ביפן: כל ששת הכורים הגרעיניים במתחם פוקושימה חוברו לרשת החשמל - כל מדווחת חברת החשמל המפעילה את הכורים. המשמעות: כעת ניתן יהיה לקרר את הכורים באמצעות מערכות קירור מובנות, ולא רק באמצעות מסוקי כיבוי וזרנוקי מים, שיעילותם מוטלת בספק. הזרמת החשמל לכורים 3 ו-4 עדיין לא בוצעה, משום שהטכנאים רוצים לוודא שהתהליך לא יגרום נזק לכורים שנחשבים מסוכנים.

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

במקביל, סוכנות האנרגיה האטומית ביפן מדווחת כי הלחץ בתוך כור מספר 3 במתחם הגרעיני בפוקושימה עולה, באופן שייתכן כי יחייב בקרוב לשחרר את האדים שהצטברו בו לאוויר הפתוח. מדובר בכור הגדול והמסוכן ביותר במתחם, המופעל על ידי דלק פלוטוניום. כל העובדים פונו מאזור כור מס' 3. לא חל שינוי במצבם של כורים 1 ו-2.

בתוך כך, ארגון הבריאות העולמי הודיע כי הזיהוי של קרינה רדיואקטיבית במוצרי מזון הוא "בעיה חמורה יותר מכפי שחשבו בתחילה". ביומיים האחרונים זוהו סימני קרינה בחלב ובמוצרים חקלאיים באזור פוקושימה, וגם במים באזור טוקיו נמצאה קרינה ברמה נמוכה. בעקבות זאת הודיעו מספר מדינות באסיה כי הן משעות את ייבוא המזון מיפן.

עם זאת אמרו הלילה גורמים ביפן כי בניגוד לדיווחים, ככל הנראה לא חלחלו לאדמה מים רדיואקטיביים שבהם נעשה שימוש כדי לקרר את הכורים במתחם. כמו כן, דחה הגורם את ההאשמות כי סמוך למועד האסון בוצעה במתחם ביקורת שגילתה ליקויי בטיחות רבים שדרשו תיקון מידי.

במקביל, הודיע הלילה הבנק העולמי כי ליפן ייקח עד חמש שנים להשתקם מאסון הטבע והמשבר הגרעיני שפקד את המדינה. על פי הערכות הבנק, שיקומה של יפן יעלה כ-235 מיליארד דולרים.

מספר ההרוגים יחצה את ה-21 אלף

המשטרה ביפן דיווחה אתמול בבוקר שמספר ההרוגים הרשמי מאז רעש האדמה עומד על 8,133, אולם למעלה מ-12 אלף בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים, כך שמספר ההרוגים צפוי לחצות את סף ה-21 אלף. בנוסף מחריף המשבר ההומניטרי, בעיקר באזור פוקושימה. התושבים שנותרו באזור סובלים ממחסור במזון ומים, וכן בדלק לחימום.

במקביל, משלחת סיוע ראשונה של רופאים וקצינים מפיקוד העורף יצאה אתמול ליפן על מנת לבחון את האפשרות שישראל תעניק סיוע למדינה המוכה.

כך נראו השניות הראשונות של הצונאמי

בעוד יפן מלקקת את פצעי הצונאמי וממשיכה להיאבק בסכנת הקרינה הגרעינית - עולים לרשת עוד ועוד קטעי וידאו המתעדים את האימה בשניות הראשונות של אסון הטבע העצום הזה.

הסרטון שלפניכם צולם ממצלמה שהונחה על לוח המכוונים של רכב שנסע בעיר טיבה-אקירה. בחלקו הראשון נראית נסיעה נעימה ושגרתית, כשלפתע מופיע בצדו הימני של המסך גל ענק שעולה מהים.
במשך כמה שניות עולים המים אל היבשה, ואז בבת אחת - מציפים את הרכב ואת כל מה שסביבו. בסיום הסרטון נראה הרכב צף בתוך המים, שמילאו את העיר כולה.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

אחרי 3 ימים: תינוקת חולצה בחיים מההריסות

פיצוץ בבניין מספר 2 בכור בפוקושימה, חשש שהקרינה תגיע לטוקיו

יפן: הותכו מוטות הדלק ב-3 הכורים בפוקושימה

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק