רגע האימה: רכב בודד מול הצונאמי

סימני קרינה התגלו בסוף השבוע במי השתייה של טוקיו, ובכל זאת - יש רגעים ראשונים של אופטימיות זהירה בקרב על קירור תחנת הכוח הפוקושימה. בינתיים עולים לרשת קטעי וידאו חדשים המתעדים את השניות הראשונות של האסון: נהג אחד שמצא את עצמו בלב הצונאמי, וספינת משמר החופים שהייתה הראשונה להיתקל בגל הענק. כך זה נראה

בעוד יפן מלקקת את פצעי הצונאמי וממשיכה להיאבק בסכנת הקרינה הגרעינית - עולים לרשת עוד ועוד קטעי וידאו המתעדים את האימה בשניות הראשונות של אסון הטבע העצום הזה.

הסרטון שלפניכם צולם ממצלמה שהונחה על לוח המכוונים של רכב שנסע בעיר טיבה-אקירה. בחלקו הראשון נראית נסיעה נעימה ושגרתית, כשלפתע מופיע בצדו הימני של המסך גל ענק שעולה מהים.
במשך כמה שניות עולים המים אל היבשה, ואז בבת אחת - מציפים את הרכב ואת כל מה שסביבו. בסיום הסרטון נראה הרכב צף בתוך המים, שמילאו את העיר כולה.

במקביל, משמר החופים של יפן שיחרר עוד תיעוד של הצונאמי, שצולם מספינה בלב ים. הספינה נבלעה כמעט במים, אבל הצוות שרד את החוויה הנוראית בעומק הים, רגע לפני שהצונאמי הופך לגל ענק בגובה 10 מטרים. כל שנותר לאנשי הספינה המבוהלים הוא לדווח לחבריהם בחוף: סכנת מוות בדרך אליכם.

קרינה נמצאה בחלב, בתרד ובמי השתיה

במקביל, מאמצי הקירור בכור בפוקושימה נמשכים במלא העוצמה. במהלך היום ריססו במים את כור מס' 3, מהקרקע, עם כבאיות מיוחדות ודרך חורים שנקדחו במעטפת המבנה. כך אולי יצליחו לקרר סוף סוף את ליבת הכור המתלהטת, שבה לא רק מוטות האורניום - אלא גם הפלוטוניום, המסוכן יותר.

בינתיים, כבלי חשמל חוברו אל רוב הכורים בפוקושימה, ולמרות שדרגת האסון הועלתה מ-4 ל-5, ועוד טפח ממידת הנזק שנגרם לכורים נחשף - יש תקווה שהמערכת מתייצבת. "אנחנו חושבים שיש רמה של יציבות, אבל עלינו לעמוד על המשמר. נמשיך להתיז מים ברצף על כור מס' 3 ולהזרים מים לכור מס' 4", אמר יוקיו אדאנו, מזכיר הקבינט היפני.

קרינה מעל למותר בתקן נמצאה היום בחלב ובמוצרים חקלאיים באיזור פוקושימה, וייצורם הופסק. יוד רדיואקטיבי בשיעור נמוך יותר נמצא במי השתייה בטוקיו, ואפילו בשיעור מזערי באוויר, בחוף המערבי של ארה"ב. כל אלה מעידים שמשהו השתחרר באוויר, אבל לא ברמה מסוכנת מחוץ לפוקושימה.

מאות אלפי המפונים ממשיכים לחכות לעזרה במרכזי הפינוי, בשלג ובקור. מיליון בתים עדיין ללא מים זורמים, ומספר הנעדרים עלה ל-18 אלף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק