ביקורת או אנטישמיות? חצי מהגרמנים סבורים ש"היהודים מנצלים את השואה"

מחקר חדש מסביר כי מקורם של חצי ביקורת רבים מאירופה נעוץ באנטישמיות. רוב הפולנים סבורים ש"ישראל מנסה לחסל את הפלסטינים", וגם גילו הבנה לכך "שלא אוהבים יהודים"

צלב קרס במחנה הריכוז פלאשוב בפולין (רויטרס)

רק לאחרונה, אחרי הסיקור המגמתי והמצומצם של רצח בני משפחת פוגל באיתמר, הביע ראש הממשלה מורת רוח מיחסן של מדינות שונות לישראל, שמחד מבקרות את מדיניותה באופן עקבי, אך באותו הזמן מתקשות לגנות מעשי אלימות מצד פלסטינים. אלא שכעת מסביר מחקר חדש כי מקורו של הלך הרוח באירופה נגד ישראל עשוי לנבוע דווקא לא מביקורת על מדיניותה בשטחים, אלא מגילויי אנטישמיות ברורים.

המחקר נערך על-ידי ד"ר ביאטה קופר מאוניברסיטת בילפלד בגרמניה, וממצאיו פורסמו ב"ג'רוזלם פוסט". כך, למשל, הביע רוב מוחץ של 55% אחוזים מקרב הנשאלים בפולין את הסכמתו לאמירה: "בהתחשב במדיניותה של ישראל, ניתן להבין מדוע ישנם אנשים שלא אוהבים יהודים". בפורטוגל תמכו בכך 49%, בהונגריה – 46%, בהולנד – 41%, בבריטניה – 36%, וכך גם בגרמניה.

כמחצית מהגרמנים, כך מסתבר, סבורים כי "היהודים מנסים לנצל את כך שנפלו קורבן למעשי הנאצים". 49% ממשתתפי המחקר בגרמניה הביעו הסכמה לאמירה, שיעור התמיכה הגבוה ביותר מקרב כל מדינות מערב אירופה. מעט מזרחה, סבורים 72% מהפולנים כי השואה היא כלי שבו עושים היהודים שימוש, אחריהם ההונגרים עם 68%, הפורטוגלים עם 52%, האיטלקים עם 40%, הצרפתים עם 32% והבריטים עם 22%.

בקרב הפולנים, ש"גרפו" את המקום השני, הביע רוב של 63% תמיכה מסוימת בטענה שלפיה "ישראל מבקשת לחסל את הפלסטינים". 48% מהגרמנים, שמחזיקים במקום הראשון והמפוקפק, הביעו הסכמה לאמרה שלפיה "ישראל מנהלת מלחמת חורמה נגד הפלסטינים".

הגזענות, ההומופוביה והשוביניזם תופסים תאוצה

המחקר נשא את הכותרת "חוסר סובלנות, דעות קדומות ואפליה באירופה". פרט לאנטישמיות, עלתה ממנו תמונת מצב מדאיגה במיוחד על היקף הגזענות, השוביניזם וההומופוביה במדינות האיחוד האירופי.

לטענה כי "הומוסקסואליות אינה מוסרית" הסכימו כ-76% מהפולנים ו-68% מההונגרים. המדינה הסובלנית ביותר בנושא זה היא הולנד, שבה הביעו את הסכמתם לאמרה רק 16%. בכל הקשור לנישואים נרשמה מגמה שמרנית הרבה יותר: רוב מוחץ של 88% מהפולנים התנגדו נחרצות לנישואים חד-מיניים, ואחריהם 69% מההונגרים.

עורכת המחקר, ד"ר ביאטה קופר, הסבירה כי הממצאים קובעים כי "הביקורת על ישראל באירופה קשורה באופן הדוק לאנטישמיות ואינה ניטראלית". היא אמרה כי האנטישמיות גואה בגרמניה באופן "יוצא דופן".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק