ניסיונות אחרונים לצנן את הכור

מומחים מזהירים מפני אובדן שליטה ואסון גרעיני ביפן. מצב החירום בכורים הגרעינים בפוקושימה נמשך. בשעות האחרונות נעשים מאמצים לצנן את הכורים מהים ומהיבשה, אך מזג האוויר הקר לא תורם למצב. שגריר ישראל ביפן אומר היום: "המצב לא פשוט בכלל, אני חרד אבל שקט"

המשבר בכור הגרעיני ביפן יוצא משליטה. על פי הדיווחים בתקשורת היפנית, כמה עובדים ואנשי סיוע פשוט ברחו מהכור מפני שרמת הקרינה הולכת ועולה, והמאמצים לצנן את הכור בעזרת מסוקים הפסיקו את פעילותם מחשש לחשיפה מוגזמת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עד כה נהרגו חמישה עובדים בכורים שהתפוצצו, 22 נפצעו ושניים נוספים מוגדרים נעדרים. באיחוד האירופי לא מקלים ראש באסון המתחולל ביפן: נציב האיחוד לענייני אנרגיה גינתר אוטינגר, מזהיר כי בפוקושימה אבדה השליטה על הכור והדליפה לא ניתנת לתיקון. לדבריו, הוא צופה "אסון גדול וסכנה ממשית לחיי אדם בתוך שעות". עוד אמר: "הכל בידי האל".

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קיבלה פנייה מגורמים בממשל היפני שהביעו דאגה מהמצב ומהידרדרות אפשרית: "הרשויות ביפן הביעו חשש ממצב הדלק המועשר בו השתמשו במתקנים 3, 4 באתר פוקושימה דאיצ'י".

שרת הסביבה הצרפתית מודאגת גם היא ואומרת: "הגרוע מכל בלתי נמנע". גם ארצות הברית ממשיכה לנקוט באמצעים והערב היא קוראת לאזרחים אמריקנים השוהים ביפן ברדיוס של 80 קילומטרים מהכור בפוקושימה להישאר בבתיהם ולא לצאת החוצה מחשש לקרינה. האמריקנים לא מאמינים ליפנים ובכוונתם לשלוח מטוס ללא טייס שיחוג מעל הכורים כדי לקבל מידע אמיתי על המתרחש שם.

ביפן - ביקורת נגד הממשל על מחסור במידע והנחיות

שר ההגנה היפני ניסה, כמו הקיסר, להרגיע את המצב אבל הסביר שאנשי הביטחון צריכים לפנות חלק מההריסות באתר הגרעין, שניזוק בפיצוץ ב-14 במרס, עוד לפני שירכזו את מירב מאמצי הקירור.

עכשיו, על פי הדיווחים, רמת הקרינה סביב הכור היא עשירית מהרמה המסוכנת לאדם אבל התושבים בכל רחבי יפן לא לוקחים סיכונים. רבים נשארים סגורים בבתים ומשרדים בערים הגדולות ובהן טוקיו - לא נפתחו.

התקשורת היפנית מדווחת על ביקורת הולכת וגוברת נגד הממשל ונגד משרדי האנרגיה במדינה שלא מצליחים לספק אינפורמציה והנחיות ברורות לתושבים. עבור יפנים רבים סוגיית הגרעין היא סוגיה רגישה מאוד אחרי הפצצת הירושימה ונגאסקי בפצצות גרעין ב-1945.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

משרד החוץ יצר קשר עם כל הישראלים ביפן

צפו: פיצוץ נוסף בכור הגרעיני בפוקושימה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה