האסון ביפן: "קרינה כמעט כמו בצ'רנוביל"

ממשלת יפן הגדילה את האזור שבו מוגבלת תנועת התושבים בעקבות התפשטות הקרינה הרדיואקטיבית לרמה שמסכנת את בריאות הציבור. רבים מהיפנים אוחזים בתקווה שיקיריהם עדיין בין החיים, אך צוותי ההצלה המקומיים שמגיעים לאזורים שספגו פגיעה קשה, מוצאים בעיקר עוד ועוד גופות. הקרינה ליד הכור עומדת על רמה 6 מתוך 7

חמישה ימים אחרי אסון הטבע ביפן, התקווה הולכת ונעלמת בהדרגה, ואילו הקרינה הולכת וגוברת, וגורמת לאזרחים רבים לצאת מהאזורים המסוכנים ולהגיע לחוף מבטחים. מומחים טוענים שהקרינה בפוקושימה היא ברמה של שש מתוך שבע, אחת בלבד מתחת לזו של אסון צ'רנוביל שהתרחש ב-1986 בקייב.

ממשלת יפן אישרה לראשונה לפנות בוקר, שחומר רדיואקטיבי אכן דלף בכורים. הפיצוץ אירע בכור מספר 2 ודליקה פרצה בכור מספר 4. עובדי הכורים ממשיכים לנסות לקרר את מוטות הדלק הגרעיני בליבת הכורים בכדי לנסות למנוע פגיעה במעטפת הפלדה, דבר שעלול לגרום לאסון בסדר גודל לזה של צ'רנוביל.

אזרחים רבים שפנו להיבדק נחשפו לרמת קרינה מסוכנת והופנו לקבלת עזרה רפואית. בנוסף, הממשלה החליטה להגדיל את האזור שבו מוגבלת תנועת התושבים בעקבות התפשטות הקרינה הרדיו אקטיבית לרמה שמסכנת את בריאות הציבור. ראש ממשלת יפן אמר היום: "רמת הקרינה שדלפה היא גבוהה למדי ויש סיכוי גבוה להמשך דליפה של קרינה גרעינית מעתה ואילך".

רשמית: 3,373 הרוגים - אבל יותר מ-10,000 נעדרים

רבבות בני אדם שניצלו מהאסון מאכלסים את המתקנים הציבוריים שהוקמו מבעוד מועד לשימוש במקרים כאלה של אסון לאומי. ואילו מבקרים זרים פנו דרומה לעיר הבירה טוקיו. התושבים צמאים למידע ולעדכונים וצמודים למקלטי הטלוויזיה בכדי לקבל הנחיות מהממשלה שלטענתם כלל לא מעדכנת במה שבאמת קורה. ואילו הסוכנות העולמית לאנרגיה אטומית נשענת על הדיווחים של ראש ממשלת יפן, דבר שלא מוסיף לאמון האזרחים.

ברחבי המדינה מתחיל להיווצר מחסור במוצרי יסוד ודלק ומדפי הסופר מרקט נותרים ריקים. מניין הנספים ממשיך לעלות, והמספר הסופי יתחיל להתבהר כשכוחות החילוץ יגיעו לעיירות לאורך חופה הצפון מזרחי של יפן. כרגע מניין ההרוגים עומד על 3,373 בני אדם אבל יותר מ-10,000 עדיין נעדרים.

בעקבות האירועים האחרונים ביפן הוציאו מדינות שונות ברחבי העולם אזהרות מסע לאזרחיהן למדינה. בין המדינות: אוסטריה,קנדה, קרואטיה, פינלנד, צרפת, גרמניה, ניו זילנד, נורווגיה, פיליפינים, פולין, פרוטוגל, סרביה, סלובקיה, סלובניה, בנגלדש, קוריאה הדרומית, שוודיה וארה"ב.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

פיצוץ בבניין מספר 2 בכור בפוקושימה, חשש שהקרינה תגיע לטוקיו

יפן: הותכו מוטות הדלק ב-3 הכורים בפוקושימה

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

משרד החוץ יצר קשר עם כל הישראלים ביפן

צפו: פיצוץ נוסף בכור הגרעיני בפוקושימה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק