יפן מתחילה לאבד שליטה: מבקשת סיוע מהעולם - חוששת מאסון רדיואקטיבי

אחרי שביקשו להרגיע את החששות וניסו למזער את הנזקים, מתחילים היפנים להבין שהחשש מאסון רדיואקטיבי הולך וגובר. גורמים ביפן פנו לארה"ב בבקשה לסיוע בקירור הכורים ונענו להצעת 15 מדינות לעזרה. במקביל הוחלט על פינוי הדיפלומטים הישראלים. דיווח מיוחד מזירת האסון

היום הרביעי לאסון הצונאמי ביפן - והחשש מקטסטרופה רדיואקטיבית רק הולך וגובר.

ארגון הבריאות העולמי העמיד בכוננות 40 מומחים לאסונות גרעין שממתינים להזמנת ממשלת יפן, כשמקביל פנו גורמים באי לארה"ב בבקשה לסייע בקירור הכורים בפוקושימה שנפגעו בעקבות הרעש העוצמתי.

בנוסף נענו היפנים להצעה של 15 מדינות לקבל סיוע, אך טרם התקבלה תגובה באשר להצעה ששיגרה ישראל. בינתיים הוחלט להחזיר לארץ את הדיפלומטים הישראלים בטוקיו בשל רעידות המשנה והבלאגן במדינה.

מוקדם יותר הערב התקבלו הערכות לפיהן מוטות הדלק בכל שלושת הכורים הגרעיניים שנפגעו בפוקושימה - הותכו.

התכת הכורים עליה מדווחים בכלי התקשורת, מגבירה את הסיכוי לפגיעה חמורה בליבת הכור שתגרום לאסון רדיואקטיבי קשה. רק הבוקר אירע פיצוץ נוסף בכור גרעיני אחר בפוקושימה- כור מספר 3.

ביפן ובכל העולם עוקבים בדאגה אחר משבר הכורים הגרעיניים. דובר הקבינט היפני הודיע היום שלא נגרם כל נזק לליבת הכור, אבל כשל במערכת הקירור של כור נוסף- מספר שתיים - מעלה את החשש מהתכת הליבה של הכור.

ובינתיים באזורי האסון ביפן הולכים ונחשפים ממדי ההרס עם ירידת מפלס המים. התושבים שבים בהדרגה לעיירות רק כדי למצוא את בתים הרוסים לחלוטין, ובניסיונות נואשים לאתר את קרוביהם הנעדרים.

בינתיים ברחבי המדינה יש מחסור במוצרי מזון, מי שתייה ודלק. בעקבות התקלות בתחנות הכוח הגרעיניות מבצעות הרשויות הפסקות חשמל יזומות במטרה להקל על העומס.

תיעוד: כך נראו גלי הענק

מוקדם יותר נחשף תיעוד של אזרח יפני מהעיר קסנומה במחוז מיאגי, בו מוגדרים כעת כ-10,000 תושבים כ"נעדרים". האזרח הצליח לצלם את הצונאמי ממקום גבוה, אליו המים לא הגיעו.

בסרטון הדרמטי ששודר באחת מרשתות הטלוויזיה היפניות, נשמע קול האזעקה העולה ויורדת, ואז מתועד, אולי לראשונה באסון הנורא, גל הצונאמי מגיע לראשונה לעיר. ניתן לראות אפילו מכונית מצליחה להימלט מקו המים שמתקדם בקצב אימתני.

לאורך 6 הדקות הבאות הגל הולך וגובר, וסוחף עמו עוד ועוד חפצים. המים עולים במהירות ומתחילים לקחת עמם גם מכוניות ברחוב שעד לפני דקה היה יבש. גם סירות דיג שהגיעו מהחוף שטות ברחוב.

כשמפלס המים ממשיך לעלות, אחרי כארבע דקות של תיעוד מצמרר, נראים לראשונה בתים שלמים נעקרים ממקומם, בזה אחר זה, כשברקע כל הזמן נשמעות קריאות החירום והאזעקה. מדי פעם מצולמים אנשים מודאגים, ביניהם גם מה שנראה כאנשי כוחות הביטחון.

הצלם מטפס למקומות יותר ויותר גבוהים, כי המים ממשיכים לעלות כל הזמן. התיעוד מסתיים בצילום תקריב של אזרחים שעומדים על הריסות העיר ונסחפים גם הם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

משרד החוץ יצר קשר עם כל הישראלים ביפן

צפו: פיצוץ נוסף בכור הגרעיני בפוקושימה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

יפן: "חשש מצונאמי נוסף בימים הקרובים"

שוב: מצב חירום בכור גרעיני ביפן

ראש ממשלת יפן: המשבר החמור מאז מלחה"ע השנייה

חשש ביפן: מספר ההרוגים - יותר מ-11 אלף

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

הנתונים המדהימים על הצונאמי

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

צפו: דיווח מיוחד מלב האסון ביפן

יש לנו הרבה מה ללמוד מהיפנים

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

ממשלת יפן מרגיעה: "הכור לא ניזוק"

מה הסכנות בפיצוץ הכור היפני?

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות