יפן: "חשש מצונאמי נוסף בימים הקרובים"

ראש הסוכנות היפנית לחיזוי רעידות אדמה מזהיר הערב מרעש אדמה עוצמתי נוסף שיתרחש בימים הקרובים - ועלול להביא איתו עוד צונאמי הרסני. ביפן מורגשות רעידות משנה רבות מאז הרעש האדיר ביום שישי, אחת מהן אף גרמה להתפרצות הר געש

האם יפן עומדת בפני אסון נוסף? בכיר בממשלת יפן הודיע הערב כי ישנו סיכוי של 70% שרעש משנה בעוצמה של 7 בסולם ריכטר יכה במדינה בימים הקרובים. מדובר בעוצמה שבהחלט מסוגלת לגרום לצונאמי נוסף - ולגל נוסף של נזק והרוגים רבים.

טאקאשי יוקוטה, ראש הסוכנות המטאורולוגית היפנית לחיזוי רעידות אדמה, אמר כי הסכנה תקפה לששת הימים הקרובים. הוא הדגיש כי מאז הרעש האדיר, ביום שישי האחרון, הורגשו ביפן רעשי משנה רבים שגרמו לנזקים נוספים.

שוב: מצב חירום בכור גרעיני ביפן; הר געש התפרץ

מצב חירום הוכרז אחר הצהריים (שעון ישראל) במתקן הגרעיני בעיר אונאגווה, יפן, לאחר שרמת קרינה גבוהה במיוחד נמדדה שם היום. ההחלטה התקבלה על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם.

בתוך כך, נראה שהצרות ביפן מגיעות בצרורות. הערב דווח על התפרצות הר הגעש שינמודאקה במדינה, לראשונה זה 52 שנים. ייתכן ורעידת האדמה הביאה להתפרצות. עד כה לא דווח על נפגעים, והרשויות חוסמות את הכניסה לאזור.  

הרשויות ביפן ממשיכות להילחם, בינתיים, בתקלות חמורות בשני כורים גרעיניים בעיר פוקושימה, שם אירע אתמול שחרור קיטור מסיבי, בו שוחררו גם חומרים רדיואקטיביים.

מוקדם יותר היום, מסר דובר ממשלת יפן כי קיים חשש לפיצוץ בפוקושימה, עקב הצטברות מימן בכור שניזוק ברעידת האדמה הגדולה.

עוד תקלה בכור בפוקושימה

רשויות הגרעין ביפן התריעו במהלך הלילה על תקלה חמורה נוספת בכור גרעיני שני בפוקושימה, בעקבות אסון הצונאמי ורעש האדמה החזק שפקד את האזור. על פי דובר הממשלה יוקיה אדנו, ייתכן שחלה התכה חלקית בכור ונבחנת אפשרות של הכרזה על מצב חירום גרעיני.

מבדיקה במקום התברר כי מערכת הקירור של הכור הפסיקה לעבוד וקיים חשש להתפוצצות. אדנו אמר כי מבדיקה שנערכה סמוך לכור עלתה רמת הקרינה מעל לרמת התקן, אך מיד ירדה, דבר שמעלה חשש גם לדליפה רדיואקטיבית. עד כה פונו מבתיהם יותר מ-170 אלף תושבים המתגוררים סמוך לאזור בשל התקלות.

כמו כן גדל החשש כי מספר האנשים שנפגעו מהקרינה הרדיואקטיבית בכור הגרעיני עלול להגיע ל-160. על פי הדיווחים מיפן, הגיעו לבתי החולים באזור תשעה בני אדם אשר סובלים מתסמינים העשויים להעיד כי נפגעו מהקרינה. עם זאת מנסים במדינה להרגיע את הבהלה ואומרים כי הקרינה הרדיואקטיבית פוחתת.

במקביל נמשכים מאמצי החילוץ והניסיונות לאתר עוד לכודים בחיים. עד כה דווח ביפן על כ-11 אלף הרוגים ורבבות נעדרים. יותר מ-140 אלף תושבים פונו מבתיהם בשל נזקי האסון.

רעידת אדמה ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

שוב: מצב חירום בכור גרעיני ביפן

גוגל מתעד את אסון הצונאמי

ראש ממשלת יפן: המשבר החמור מאז מלחה"ע השנייה

חשש ביפן: מספר ההרוגים - יותר מ-11 אלף

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

הנתונים המדהימים על הצונאמי

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

יפן: התכה גרעינית בכור בפוקושימה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

צפו: דיווח מיוחד מלב האסון ביפן

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק