שוב: מצב חירום בכור גרעיני ביפן

פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ואנשי הרשויות ביפן מדדו היום רמות קרינה רדיואקטיבית גבוהה במיוחד סביב הכור הגרעיני בעיר אונאגווה, שנפגעה ברעידת האדמה ובגל הצונאמי. טרם ברור האם יש דליפה מסוכנת מהכור. בינתיים, באזור אחר, דווח על התפרצות הר געש

מצב חירום הוכרז אחר הצהריים (שעון ישראל) במתקן הגרעיני בעיר אונאגווה, יפן, לאחר שרמת קרינה גבוהה במיוחד נמדדה שם היום. ההחלטה התקבלה על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם.

בתוך כך, נראה שהצרות ביפן מגיעות בצרורות. הערב דווח על התפרצות הר הגעש שינמודאקה במדינה, לראשונה זה 52 שנים. ייתכן ורעידת האדמה הביאה להתפרצות. עד כה לא דווח על נפגעים, והרשויות חוסמות את הכניסה לאזור.  

הרשויות ביפן ממשיכות להילחם, בינתיים, בתקלות חמורות בשני כורים גרעיניים בעיר פוקושימה, שם אירע אתמול שחרור קיטור מסיבי, בו שוחררו גם חומרים רדיואקטיביים.

מוקדם יותר היום, מסר דובר ממשלת יפן כי קיים חשש לפיצוץ בפוקושימה, עקב הצטברות מימן בכור שניזוק ברעידת האדמה הגדולה.

עוד תקלה בכור בפוקושימה

רשויות הגרעין ביפן התריעו במהלך הלילה על תקלה חמורה נוספת בכור גרעיני שני בפוקושימה, בעקבות אסון הצונאמי ורעש האדמה החזק שפקד את האזור. על פי דובר הממשלה יוקיה אדנו, ייתכן שחלה התכה חלקית בכור ונבחנת אפשרות של הכרזה על מצב חירום גרעיני.

מבדיקה במקום התברר כי מערכת הקירור של הכור הפסיקה לעבוד וקיים חשש להתפוצצות. אדנו אמר כי מבדיקה שנערכה סמוך לכור עלתה רמת הקרינה מעל לרמת התקן, אך מיד ירדה, דבר שמעלה חשש גם לדליפה רדיואקטיבית. עד כה פונו מבתיהם יותר מ-170 אלף תושבים המתגוררים סמוך לאזור בשל התקלות.

כמו כן גדל החשש כי מספר האנשים שנפגעו מהקרינה הרדיואקטיבית בכור הגרעיני עלול להגיע ל-160. על פי הדיווחים מיפן, הגיעו לבתי החולים באזור תשעה בני אדם אשר סובלים מתסמינים העשויים להעיד כי נפגעו מהקרינה. עם זאת מנסים במדינה להרגיע את הבהלה ואומרים כי הקרינה הרדיואקטיבית פוחתת.

במקביל נמשכים מאמצי החילוץ והניסיונות לאתר עוד לכודים בחיים. עד כה דווח ביפן על כ-11 אלף הרוגים ורבבות נעדרים. יותר מ-140 אלף תושבים פונו מבתיהם בשל נזקי האסון.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

צפו: דיווח מיוחד מלב האסון ביפן

יש לנו הרבה מה ללמוד מהיפנים

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

ממשלת יפן מרגיעה: "הכור לא ניזוק"

מה הסכנות בפיצוץ הכור היפני?

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק