צפו: הפיצוץ בכור הגרעיני ביפן

על פי דיווחים מיפן נשמע פיצוץ ממתחם הכור הגרעיני בפוקושימה ועשן לבן נראה עולה מן המקום. רמת הקרינה שנמדדה באזור מאז הפיצוץ עלתה פי 20, והתקבלו דיווחים על פצועים מבין עובדי המקום. עם זאת מנסים בכירים בסוכנות הגרעין היפנית להרגיע את התושבים. לדבריהם פונו כל התושבים שגרים סמוך למתחם

המקרה ממנו חששו הגיע: הטלוויזיה המקומית ביפן הודיעה הבוקר כי פיצוץ נשמע מתוך הכור הגרעיני בפוקושימה. הנה כל מה שעליכם לדעת על האסון הכבד ביפן.

כיצד פגע רעש האדמה בכור הגרעין?

בשעות הבוקר התקבל דיווח על פיצוץ בכור הגרעיני "פוקושימה 1". ככל הנראה רעידת משנה היא שגרמה לפגיעה במתחם ולנזקים כבדים במתקן הגרעין.

עדי ראייה שהיו סמוך למקום סיפרו על עשן לבן העולה מתוך המתחם. הקירות והגג של אחד מארבעת תחנות הכוח במקום קרסו לחלוטין, והקרינה שנמדדה באזור הכור היא פי 20 מהרמה התקינה. בכור שמופעל על ידי חברת החשמל בטוקיו, אירעה גם תקלה במערכת הקירור האוטומטית, אשר אמורה לפעול במצבי חירום והיא אינה עובדת כלל.

האם יש נפגעים עד כה?

הטלוויזיה המקומית דיווחה על שני עובדים במתחם הכור שנהרגו עד כה בפיצוץ, ועל מספר בני אדם נוספים שנפגעו ומחכים לחילוץ. אלפי בני אדם המתגוררים ברדיוס של עד עשרה קילומטרים מן הכור פונו מבתיהם מחשש לדליפת חומר רדיואקטיבי.

מאיזה תרחיש חוששים יותר מכל?

בשל רעידת האדמה החזקה שאירעה אתמול במדינה, סוכנות הגרעין היפנית הזהירה כי ייתכן שליבת הגור הגרעיני בפוקושימה תגיע להיתוך, מה שיכול לגרום לזיהום רדיואקטיבי.

הכור ממוקם רק כ-240 קילומטרים צפונית לטוקיו, והחשש הכבד ביותר הוא שהתכה בכור תביע לפגיעה במטרופולין של טוקיו המונה כ-40 מיליון בני אדם החיים בצפיפות. דליפה רדיואקטיבית משמעותית יכולה להביא לנזק בל יתואר, מזהירים מומחי גרעין. בנוסף, קיים סיכוי שחלקיקים מהחומרים הרדיואקטיבים יפגעו גם במדינות אחרות הסמוכות ליפן.

כיצד נערכים ביפן למקרה של דליפה בכור?

המשטרה היפנית הקימה מחסומים ברדיו של כ-60 קילומטרים מאזור הכור, והיא אינה מאפשרת לאזרחים ועיתונאים להתקרב מחשש שיפגעו.

מוקדם יותר הכריזה ממשלת יפן על "מצב חירום של אנרגיה אטומית", ופינתה אלפים הגרים בסמוך לכור גרעיני בצפון המדינה - שקרינה רדיואקטיבית החלה לדלוף ממנו.  דיווחים מהמדינה אומרים כי הלחץ והחום בליבת הכור ממשיכים לעלות ונערכים מאמצים אדירים כדי להפסיק את הדליפה.

על פי הדיווחים של סוכנות הידיעות היפנית ג'יג'י, שוחרר הקיטור בתוך הכור לאוויר הפתוח, וזאת על מנת למנוע מצב של "התכה גרעינית". כ-6,000 בני אדם פונו מאזור ברדיוס של 3 קילומטרים סביב הכור הגרעיני "פוקושימה 1", הממוקם בצפון המדינה.

יפן תלויה באופן משמעותי באנרגיה גרעינית לייצור חשמל. המתקנים במדינה מתוכננים לעמוד בנזקים של רעידות אדמה, אשר מתרחשות תדיר במדינה, אך המומחים במדינה העריכו כי רעידת אדמה בעוצמה חזקה עלולה להזיק למרות מנגנוני ההגנה.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

מה הסכנות בפיצוץ הכור היפני?

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עוד עדכונים על רעידת האדמה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק