הצונאמי ביפן: 11 אלף נהרגו, ארבעה כורים גרעיניים נפגעו

ארץ השמש העולה מתמודדת עם ארבעה כורים גרעיניים שנפגעו מהגל העצום שגררה רעידת האדמה. כעת חוששים שם מרעשים נוספים, שעלולים להכות שוב בעוצמה במדינה

ביפן נמשכים המאמצים לחלץ עוד לכודים באסון הצונאמי הכבד שפקד את המדינה, אחרי רעש אדמה חזק בעוצמה של 8.9 בסולם ריכטר. עד כה דווח על כ-11 אלף הרוגים ועל רבבות בני אדם שעדיין מוגדרים נעדרים. יותר מ-140 אלף יפנים פונו מבתיהם בשל נזקי האסון, ומאות אלפים נותרו ללא ללא קורת גג.

העדכונים האחרונים מאזור רעידת האדמה:

• ראש הסוכנות היפנית לחיזוי רעידות אדמה הזהיר מפני אדמה עוצמתי נוסף שעלול להכות במדינה כבר בימים הקרובים, ועמו צונאמי הרסני נוסף. מאז הרעש האדיר שהתרחש ביום שישי, מורגשות ביפן רעידות משנה רב שאחת מהן אף גרמה להתפרצות הר געש.

• סביב הכור הגרעיני בעיר אונאגווה, שנפגע ברעידת האדמה ובגל הצונאמי, נמדדו רמות גבוהות של קרינה רדיואקטיבית. טרם התברר האם ישנה דליפה מסוכנת ממנו.

• ראש ממשלת יפן אמר כי הצונאמי שפקד את ארצו בסוף השבוע הוא "האסון הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה". הוא הביע תקווה כי "האומה היפנית תוכל להתאושש ולהתגבר על המשבר הנוכחי והחמור".

• מומחים ישראליים חלוקים בדעותיהם באשר להשלכות הצפויות של הנזק בכור הרעיני בפוקושימה. אחד מהם הזהיר כי "האסון הזה אפילו יותר מסוכן מצ'רנוביל, גם מבחינת חשיפת האוכלוסייה והעובדים לחומר רדיואקטיבי".

• על פי ההערכות, גובה הנזקים במדינה עלול להגיע עד ל-15 מיליארד דולרים והשיקום ייארך שנים רבות.

 

חשש מקרינה רדיואקטיבית

בסך הכל, גרם הצונאמי לתקלות בארבעה כורים גרעיניים ביפן. האחרון שבהם ממוקם בטוקאי, המרוחקת כ-120 קילומטרים מהבירה טוקיו. מהרשויות נמסר כי משאבת קירור בו חדלה מלתפקד, אך מערכת הגיבוי פועלת כסדרה ולפי שעה, לא נשקפת סכנה למתקן.

לפני כן הוכרז על מצב חירום בעיר אונאגאווה, עקב רמות גבוהות במיוחד של קרינה שהתגלו בכור הגרעיני בעיר. המתקנים הגרעיניים הראשונים שנפגעו הם שני הכורים בתחנת הכוח בפוקושימה. בפיצוץ שהתרחש שם שוחרר לאוויר קיטור נגוע באדים רדיואקטיביים ותושבים ברדיוס של 20 ק"מ מהמקום פונו.

ארה"ב נושמת לרווחה

למרות ההתרעות והחשש, נשמו בארה"ב לרווחה לאחר שהתברר כי הגלים שהגיעו לחופה המערבי של ארה"ב קטנים ולא נמסר על נזק משמעותי.

תושבי צפון קליפורניה נקראו לפנות את בתיהם, מחשש שגלי הצונאמי יכו בעוצמה, אך כעבור מספר שעות של חרדה הוסרה האזהרה. צלם עיתונות נהרג בצפון קליפורניה כאשר יצא לצלם את הגלים, נסחף וטבע.

בהוואי הגיעו גלים בגובה של שני מטרים לקו החוף והרשויות התריעו מפני גלי צונאמי נוספים, והורו לתושבים בקו החוף להתרחק מבתיהם. באזור הורגשה פאניקה רבה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נאם בפני המדינה והבטיח לממשלת יפן כי הממשל בראשותו יעשה כל שביכולתו על מנת לסייע אחרי האסון. שרת החוץ הילרי קלינטון אמרה כי הממשל סיפק ליפן חומר כדי לקרר את הכור, אך דובר הבית הלבן הכחיש את ההודעה ואמר כי אינה מבוססת.

ישראל משגרת תנחומים ליפן

נשיא המדינה שמעון פרס שיגר איגרת לראש ממשלת יפן בה הביע את תנחומיו והציע את עזרת ישראל.

במקביל, העביר ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לממשלת יפן לפיו "עם ישראל מביע צער עמוק על הטרגדיה ויפעל לגייס עבורם כל עזרה שתתבקש". שגריר יפן בישראל אמר בתגובה כי יפעל להעברת המסר לממשלה בטוקיו.

בהכנת הידיעה השתתפו טטיאנה הופמן, אסף יחזקאלי, ירון שניידר ודפנה ליאל

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

יפן: "חשש מצונאמי נוסף בימים הקרובים"

שוב: מצב חירום בכור גרעיני ביפן

גוגל מתעד את אסון הצונאמי

ראש ממשלת יפן: המשבר החמור מאז מלחה"ע השנייה

חשש ביפן: מספר ההרוגים - יותר מ-11 אלף

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

הנתונים המדהימים על הצונאמי

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

יפן: התכה גרעינית בכור בפוקושימה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

צפו: דיווח מיוחד מלב האסון ביפן

יש לנו הרבה מה ללמוד מהיפנים

צפו: האדמה הרעידה את גורדי השחקים של טוקיו

ממשלת יפן מרגיעה: "הכור לא ניזוק"

מה הסכנות בפיצוץ הכור היפני?

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני

עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


כיצד נוצר צונאמי?

רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק