"טורנדו אש" נצפה בשמי הונגריה

להבה עצומה בגובה של עשרות מטרים תועדה אמש סמוך לבודפשט בירת הונגריה, כתוצאה משריפת ענק במפעל פלסטיק. התופעה הנדירה, המכונה "טורנדו של אש" נראית בדרך כלל בשריפות יער עצומות, והיא נוצרת כתוצאה מטור אוויר אנכי השואב לתוכו את הלהבות. עמוד האש

טורנדו של אש בהונגריה (רויטרס)

תופעה יוצאת דופן האירה הלילה את שמי העיר קיסטראקסה שבהונגריה. תושבים שצפו במחזה כינו אותו בבהלה "טורנדו של אש". הלהבה המדהימה הזו היא האש שכילתה מפעל פלסטיק בעיר, אחד מפרבריה של הבירה בודפשט. למרבה המזל, לא היו נפגעים בשריפה הזו שבערה לאורך כל הלילה.

70 כבאים עמלו במשך שעות כדי לנסות ולהשתלט על השריפה. הם הפילו את החומות סביב המפעל והתיזו כמויות מים עצומות, אולם רק לקראת הבוקר האש כבתה. התוצאה: המפעל, בבנוי על שטח של 400 מטרים רבועים, נשרף כליל. החוקרים עדיין לא הצליחו לקבוע מה גרם לשריפה.

"טורנדו של אש" יכול להיווצר רק בתנאים מסויימים מאוד, כתוצאה מטור אוויר אנכי השואב לתוכו את הלהבות, כשהוא מופרד משאר מוקדי האש סביבו. בדרך כלל ניתן לראות את התופעה בשריפות ענק ביערות. גובהה של הלהבה המיוחדת הזו עשוי להגיע לגובה של 100 מטרים ואפילו יותר, והעמוד המרשים בוער כך למשך כמה דקות.

האירוע הקטלני בהיסטוריה של "טורנדו אש" התרחש ביפן במהלך רעידת אדמה בשנת 1923. עמוד אש אימתני התרומם אז מהקרקע הבוערת וגרם למותם של 38 אלף איש בתוך 15 דקות בלבד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק