ניו זילנד: הגופות ממשיכות להיערם

113 הרוגים ולמעלה מ-200 נעדרים - זו תמונת המצב העדכנית העגומה בכרייסטצ'רץ' שבניו זילנד, שם ממשיכים לטפל בנזקים הקשים של רעש האדמה. בריאיון לחדשות 2 אמר שליח בית חב"ד בעיר כי מהקהילה היהודית הגדולה של העיר לא נותרו הרבה שיעשו את השבת. "את השבת הזאת נעשה לבד, בלי השמחה שאנחנו רגילים אליה", סיפר בעצבות

מספר ההרוגים כתוצאה מרעש האדמה בניו זילנד עלה הלילה ל-113 בני אדם שגופותיהם כבר זוהו. למעלה מ-200 עדיין מוגדרים כנעדרים, מתוכם שלושה ישראלים. כוחות ההצלה אמרו הלילה פעם נוספת כי אפסו הסיכויים לניצולים, אך רבים עדיין שומרים על תקווה לגבי הסיכויים למצוא את יקיריהם.

"מדי שעה כוחות ההצלה בכרייסטצ'רץ' מוצאים עוד ועוד גופות בין ההריסות וברחובות יש פשוט דממה. אף אחד לא נמצא שם", סיפר הבוקר לחדשות 2 שמוליק פרידמן מבית חב"ד בעיר. "במרכז העיר ניתן לראות רק את המשטרה, הדיפלומטים ואנשי כוחות ההצלה. כל שאר המרכז סגור", הוסיף פרידמן.

בשיחת הטלפון התייחס פרידמן גם לקהילה היהודית באזור, שמדי שבת פוקדת את בית חב"ד בהמוניה, אך לא הפעם. "זה לא המצב השמח שאנחנו רגילים אליו. בדרך כלל מגיעים 100 אנשים", סיפר פרידמן והוסיף בעצבות:"נדמה לי שאת השבת הזאת אצטרך לעשות לבד, בלי השמחה שאנחנו רגילים אליה".

מסמסים מתוך ההריסות

השבוע במהלך החיפוש אחר ניצולים תועד אחד האזרחים במדינה בשיחת טלפון עם אשתו, שקבורה תחת ההריסות. האזרח ההיסטרי ניסה לעשות הכול כדי להציל את אשתו, כשהיא עדיין משוחחת איתו בטלפון הסלולרי, וזכה לעזרת עיתונאי מקומי שהפנה אותו לכבאים כדי שיסייעו לו.

הסיפור הזה של אותו אזרח, שסופה של אשתו עדיין לא ידוע, הוא לא היחיד. מאז האסון הכבד מתקבלים דיווחים רבים על ניצולים שקבורים מתחת להריסות ומסמסים לקרוביהם כדי שיחלצו אותם. לאלו לא נותר הרבה למעט להעביר את הדיווח לכוחות החילוץ ולהתפלל לשלומם של היקרים להם.

האישה שחולצה מההריסות אחרי 26 שעות

כמעט 26 שעות לאחר שנלכדה תחת ההריסות של רעידת האדמה, חולצה שלשום אן בודקין, צעירה מניו זילנד, במה שמוגדר שם עכשיו כ"נס של ממש" – כשהיא בחיים ועל פניה חיוך גדול.

צוותי החילוץ פרצו במחיאות כפיים סוערות בתום מאמצי ההצלה הממושכים, שסוף סוף הביאו תוצאות חיוביות: ניצולה אחת מתוך מאות הנעדרים. לפחות 75 בני אדם נהרגו ברעידת האדמה הקטלנית אתמול בניו זילנד, אולם ראש העיר כרייסטצ'רץ' בוב פארקר שואב עידוד רב ממבצע ההצלה המוצלח של אן. "זה נס שנותן לנו תקווה ואופטימיות", אמר ראש העיר, "במהלך מה שנראה כאחד הימים העגומים בתולדות העיר שלנו, השמש יצאה בדיוק ברגע בו חילצו את אן מהבניין".

"אן ציחקקה כשמשכו אותה מההריסות"

בעלה של הניצולה ליווה את מאמצי החילוץ מקרוב, וסיפר שאן "ציחקקה" כשמשכו אותה מתוך ההריסות של אחד הבניינים שנפגעו באופן הקשה ביותר ברעידת האדמה. המחלצים הניחו על עיניה של אן משקפי שמש – משום שלא ראתה אור יום זמן רב, עטפו אותה בשמיכות והעבירו אותה לבית החולים המקומי. "היא הייתה עליזה ונראתה טוב", אמר קצין המשטרה שפיקד על המבצע, במסגרתו עשרות אנשי חילוץ והצלה ניסו להגיע אל הלכודה.

במשך יותר מ-24 שעות עמלו צוותי החילוץ בניסיון להגיע אל אן, שנלכדה מתחת לשולחן העבודה שלה בתוך ההריסות, כשהם מנסים לשמור על דממה כדי שיוכלו לשמוע את קולה של הלכודה. במהלך החילוץ הצליחו אנשי ההצלה לחפור מעבר דרך ההריסות ולהעביר דרכו בקבוק מים לאישה שנתקעה. שעתיים לאחר מכן הגיעו המחלצים אל אן הלכודה, והוציאו אותה בחיים. 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צפו: הדקות הראשונות לאחר רעידת האדמה