רעידת אדמה בניו זילנד: עשרות הרוגים ומאות נעדרים

אסון בניו זילנד: לפחות 65 בני אדם נהרגו ולפחות 200 נעדרים ברעידת אדמה בעיר כרייסטצ'רץ'. כבישים, בתים ומבני ציבור קרסו בעקבות הרעש שהגיע לעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר. ראש הממשלה המקומי: "אנחנו עדים ליום השחור ביותר בתולדותינו". נתניהו: בוחנים שליחת סיוע. חשש כבד לחייו של מטייל ישראלי בעיר

אסון כבד פקד את האי ניו זילנד: ברעידת אדמה שפקדה לפנות בוקר את העיר קרייסטצ'רץ, השנייה בגודלה בניו זילנד, נהרגו לפחות 65 בני אדם, ולפחות 200 בני אדם מוגדרים נעדרים. החשש הוא שמאות בני אדם נהרגו ברעידה וקבורים תחת ההריסות.

הרעידה התרחשה בשעה 12:51 בצהריים (שעון מקומי), בזמן שהרחובות והחנויות היו הומי אדם. בניו זילנד מדווחים כי כבישים, בתים ומבני ציבור קרסו בעקבות הרעש הכבד, ואוטובוסים שלמים נקברו על נוסעיהם תחת ההריסות. כוחות ההצלה המקומיים פתחו במאמצים לחילוץ ניצולים מבין ההריסות בעיר.

עוצמת הרעש עמדה על 6.3 בסולם ריכטר, רעידה לא חזקה מאד במונחים של רעידות אדמה הרסניות, אולם מוקד הרעש היה קרוב מאד לעיר כרייסטצ'רץ', מה שהוביל למספר הנפגעים הגבוה וההרס הרב. מדובר באזור שעבר מאות רעידות אדמה קטנות בשנים האחרונות, החזקה שבהן לפני כ-5 חודשים בעוצמה של 7.2, אולם עד כה לא היו נפגעים.

חשש כבד לגורלו של מטייל ישראלי

במשרד החוץ אישרו הבוקר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי נבדקים דיווחים על מטייל ישראלי, תושב קיבוץ מהצפון, שנלכד תחת ההריסות באזור האסון. מטיילים ישראלים במקום התקשרו למשפחתו וסיפרו כי הם לא מוצאים את חברם.

"בין 120 ל-150 מטיילים ישראלים נמצאים בעיר", אמר יוסי לוי, מנהל תקשורת ישראלית במשרד החוץ. "קונסול ישראל כבר נמצא במקום". בית חב"ד שנמצא בעיר נהרס לחלוטין, אך שלושה נציגים ישראלים שהיו במקום הצליחו להיחלץ ללא פגע.

בעקבות רעידת האדמה, פרסמה הבוקר לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה מיוחדת. "ראש הממשלה הנחה את הגורמים השונים לעמוד בקשר רציף עם ממשלת ניו זילנד במטרה לבדוק את הצרכים, נוכח רעידת האדמה הקשה במקום", כך בהודעת לשכת רה"מ. "בין האפשרויות שביקש ראש הממשלה - לבחון עזרה בחילוץ הנפגעים מרעש האדמה, וכן עזרה לישראלים הנמצאים בניו זילנד לשוב לישראל".

שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח היום בטלפון עם עמיתו מניו זילנד, מוראי מק'קולי, והביע צער על האסון שפקד את האי. ליברמן הציע כל סיוע של ישראל.

"היום השחור של ניו זילנד"

"אנחנו עדים כנראה ליום השחור ביותר בתולדות ניו זילנד", אמר ראש הממשלה המקומי ג'ון קי. "מניין ההרוגים כרגע עומד על 65 בני אדם, אך המספר עוד צפוי לעלות". בוב פארקר, ראש העיר כרייסטצ'רץ', המונה כ-400 אלף תושבים, הגדיר את עירו כ"אזור אסון". "יהיו הרבה הרוגים, יש המון פצועים, יהיה הרבה שברון לב בעיר הזאת", לדבריו.

"בזמן רעידת האדמה הייתי בבית, זה היה רעש שקשה לתאר", סיפר הבוקר גיא, מטייל ישראלי שנמצא בקרייסטצ'רץ'. "כל האדמה זזה בצורה חזקה מאוד. אחרי שרצנו מהבית לכביש - הוא פשוט נסדק כמו בסרטים. היה הרבה מאוד בלגן".

ישראל בניו זילנד שמי צור, סיפר על ההתרחשויות במדינה בשיחה עם חדשות 2: "הנזקים ממש ממש גדולים, הרבה יותר גדולים מהרעידה שאירעה שם בספטמבר שנה שעברה. מבנים רבים התמוטטו מבני ציבור, בתי ספר, כנסיות ובתי מלון. יש בעיר נפגעים רבים שעושים מאמצים לחלץ אותם".

צור הוסיף: "שלחתי את הקונסול שלנו לקרייסצ'רץ' כדי להיות קרוב לאירועים. אנחנו עוקבים אחר המתרחש, אך כרגע לא יכולים למסור מידע ספציפי על ישראלים".

לדברי השגריר, הוא הצליח ליצור עד כה קשר ישיר עם אנשי הקהילה היהודית ועם הרב המקומי בעיר. "נתנו טלפונים לישראלים שצריכים עזרה וביקשנו להודיע לכל ישראלי להתקשר למשפחות בארץ, וביקשנו כי יתרחקו ממקומות סגורים כי העיר ניזוקה קשה ויש רעידות משנה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק