מטהרן ועד החלל: תמונות השבוע

האזרח גבי אשכנזי יצא לחיים חדשים, ורב-אלוף בני גנץ נכנס לנעליו הגדולות; מצרים נפטרה ממובארק והעולם הערבי גועש; גם האירנים יצאו להפגין אבל את אחמדינג'אד מעניינות ספינות הקרב שבדרך לים התיכון; בניו יורק בחרו מלכת יופי מיוחדת ואילו בחלל - נאס"א הגיעה קרוב יותר מאי פעם לכוכב שביט. התמונות שעשו את השבוע

הצדעה אחרונה לצה"ל. אשכנזי וגנץ

גבי אשכנזי נפרד השבוע מצה"ל בשורה של טקסים ומצעדים מרשימים, כולל מחיאות כפיים סוערות מצד חיילי הקריה וגם כמה לחיצות ידיים קרירות עם שר הביטחון שלו, ומתחיל להתרגל לחייו החדשים באזרחות. רגע לפני טיול השחרור בקריביים הוא נאלץ להספיק למסור עדות אצל מבקר המדינה שחוקר את פרשת הרפז, כך שנראה שעוד נשמע די הרבה את השם אשכנזי בזמן הקרוב. ואילו מחליפו, רב-אלוף בני גנץ, לא ממש יכול להתרווח בכיסא הרמטכ"ל עם כל המהומות וההפגנות סביבנו. קדימה, קרקס גלנט נגמר, לעבודה.

סלמאת, יא ראיס

מצרים סגרה בסוף השבוע שעבר את החשבון עם השליט השהדיחה. חוסני מובארק, חולה, זקן ומובס, מובל במרצדס השחורה אל המסוק שלקח אותו ואת בני משפחתו מהארמון בקהיר אל הווילה הנשיאותית בשארם - שם, כנראה, הוא יבלה את ימיו האחרונים. אלא אם מצרים תחליט לשלוח אותו עוד לפני כן אל הגרדום.
 

תקיפה מינית באמצע המהפכה

כתבת רשת CBS האמריקנית לארה לוגן רגילה להסתובב במקומות מסוכנים. היא בילתה לא פעם באפגניסטן ובעירק, אבל את מה שאירע לה בקהיר היא כנראה לא תשכח הרבה זמן. עשרות מצרים ניצלו את ההמולה בהפגנות כדי להפריד אותה מצוות הצילום שעמו הגיעה לכיכר תחריר, ואז תקפו אותה מינית. לוגן ניצלה רק בזכות קבוצת נשים מצריות שבאו לעזרתה והזעיקו שוטרים.

הערבים מרימים את הראש

מיליונים ברחבי העולם הערבי ראו את המהפכה המצרית, וגל המהומות מתפשט. בבחריין והצבא תקף את המפגינים בלילה בשנתם. בלוב קוראים ברחובות להדחת קדאפי, לראשונה מזה 42 שנות שלטונו. בתימן מדברים כבר על קרבות באש חיה בין הצבא למפגינים, וההרוגים נאמדים כנראה במאות. גם באירן עשרות אלפי צעירים יצאו השבוע לרחובות, אבל שם - לצערנו - יד הברזל של משטר אחמדינג'אד וכוחות ביטחון הפנים שלו עדיין עם היד על העליונה.

האיום האירני בדרך

במקום להתעסק בפיזור הפגנות, לאחמדינג'אד וחבריו יש זמן לשגר לים התיכון שתי ספינות קרב, דרך תעלת סואץ וקרוב מאד לחיל הים הישראלי בדרך לנמל לטקיה בסוריה. בפעם הראשונה יעמדו כוחות אירניים מזויינים  - ולא שליחיהם מחיזבאללה והחמאס - מול כוחות צה"ל. פרובוקציה אירנית חריגה ביותר ללא ספק, שעוד ניאלץ להתמודד איתה בשבועות הקרובים.

קצב לא לבד

באיטליה נפל דבר השבוע. כתב אישום יוגש בקרוב נגד ראש הממשלה השובב ברלוסקוני, שייאלץ לשבת על ספסל הנאשמים ולענות על השאלה: האם קיימת יחסי מין עם נערה בת 17. השאלה שיותר מעניינת את אלפי האיטלקים שיצאו להפגין נגד היא עד מתי הם ייאלצו לסבול את ההשפלות ואת השמועות החדשות שיוצאות כל שבוע מבית ראש הממשלה.

כדורים עפים באוויר

בפיליפינים לא הפגינו לשם שינוי השבוע, אלא התעסקו בפסטיבל הכדורים הפורחים השנתי, אחד המרהיבים והידועים ברחבי העולם. קו הרקיע מעולם לא נראה חגיגי יותר.

יופי פנימי

היא עונה לשם היקודי, והיא דירהאונד סקוטית גאה, והחל מהשבוע אתם יכולים לקרוא לה מלכה - אחרי שזכתה בתחרות היופי היוקרתית לכלבים בניו יורק.  מארגני התחרות מסבירים כי הקריטריונים שעל פיהם זכתה היקודי בתחרות לא נקבעים על פי הפוטוגניות שלה, אלא על פי התאמתה לנתוני הגזע שלה. ומי אנחנו שנתווכח.

מלכת הביצה

לידיי גאגא, איך לא, הייתה הכוכבת האמיתית של טקס פרסי הגראמי באל.איי השבוע. עוד לפני שגרפה שלושה פרסים על אלבומה הקודם "מפלצות התהילה", מלכת הפופ הבלתי נלאית הגיעה בתוך ביצה,  וכראוי לפרובוקטורית אמיתית - קישטה את נאום הניצחון שלה במילה שגרמה לצנזורים להחסיר פעימה.

תכירו, כוכב שביט

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א השתמשה השבוע באחד מכלי החלל שלה כדי לפגוש מקרוב כוכב שביט. החללית "סטארדאסט" התקרבה למרחק של 180 קילומטרים מהכוכב "טמפל 1", כשזה טס במהירות של יותר מ-38 אלף קמ"ש, בשעה 4:37 לפנות בוקר. המפגש, שזכה בנאס"א לכינוי "דייט של ולנטיינ'ז דיי", התרחש במרחק 193 מיליון קילומטרים מכדור הארץ, והוכתר כהצלחה חסרת תקדים. "סטארדאסט" הצליחה לצלם 72 תמונות של "טמפל 1" ברזולוציה גבוהה, ולשלוח אותן בחזרה לכדור הארץ.