ההפגנות באירן: אזרח נורה למוות

אזרח אירני שילם אמש את מחיר ההפגנות במדינה לאחר שנורה למוות, ככל הנראה על ידי מפגיני אופוזיציה. הדיווח מגיע מסוכנות הידיעות החצי רשמית "פארס", אך לא התקבל לכך עדיין אישור רשמי מהמשטר. אלפים מפגינים היום ברחובות אירן במחאה על המשטר הדיקטטורי. הילרי קלינטון על תגובת המשטר באירן להפגנות: "זו צביעות"

אזרח אירני נורה אמש למוות במהלך הפגנות הענק של האופוזיציה בטהרן, כך מדווחת סוכנות הידיעות האירנית "פארס". על פי הדיווחים במדינה, נהרג האזרח דווקא מירי מפגיני האופוזיציה.

מספר בני אדם נפצעו בנוסף באירוע הירי. אלפי מפגינים נמצאים עדיין ברחובות ומוחים נגד המשטר. טרם התקבל דיווח רשמי לאירוע.

בתוך כך, אמרה הלילה שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון כי היא מביעה תמיכה בכל עשרות אלפי המפגינים ברחובות טהרן ובערים הנוספים באירן. "לאזרחים מגיעות אותן זכויות שקיבלו אזרחי מצרים", אמרה קלינטון במסיבת עיתונאים בבית הלבן.

"הממשל תומך באופן ברור בשאיפות המפגינים באירן", אמרה קלינטון, ואף כינתה את התנהלות הממשלה עם המפגינים כ"צביעות" - זאת מאחר שכאשר התעצמו ההפגנות במצרים, מיהר השלטון בטהרן להתייצב לצד המפגינים, אך לא כאשר הדבר קורה על אדמתם. "המערכת הפוליטית באירן צריכה להיות פתוחה כדי שיישמעו גם קולות האופוזיציה והאזרחים", הוסיפה קלינטון.

אלפי מפגינים באירן - הרשת הופלה

המשטר האירני נערך להפגנות מבעוד מועד עם כוחות רבים שהתפרסו ברחובות כשהם מצויידים בגז מדמיע ובאמצעים נוספים לפיזור הפגנות. ההפגנות מתקיימות ב-30 ערים שונות במדינה. עדי ראייה מדווחים שבזמן ההפגנות חגו בשמי אירן מסוקים של המשטרה. מאוחר יותר התקבלו דיווחים על כך שכוחות הביטחון ירו גז מדמיע על המפגינים.

המפגינים יצאו לרחוב במחאה על שלטונו של הנשיא מחמוד אחמדיניג'אד, תחת הכותרת "יום הזעם". בסרטון המצורף נראים מפגינים מבצעים לינץ' באיש ביטחון. בימים האחרונים התקיימה התארגנות דרך אתרים חברתיים כמו פייסבוק וטוויטר, שמובלת על ידי תומכי מפלָגות האופוזיציה, כשהזרם הבולט בהם הוא "התנועה הירוקה" של תומכי מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי.

מתנגדי המשטר צבעו מדרכות בירוק-לבן

בשעות הבוקר דווח שבעקבות הדיווחים על ההתקוממות, הוחלט להחמיר בתנאי כליאתו של מוסאווי, ששוהה במעצר בית בחודשים האחרונים. בנוסף נאסר על אשתו לצאת מביתה ונותקו כל קווי הטלפון השייכים למשפחה. ההפגנות האחרונות במדינה נערכו לפני יותר משנה, אך הופסקו בהתערבות אלימה של משמרות המהפכה.

רוב הדיווחים מאירן מגיעים בכל זאת באמצעות הרשתות החברתיות, שהגישה אליהן נפרצה על ידי מספר גולשים. מספר גולשים דיווחו על אלפי סטודנטים מאוניברסיטת שריף שמפגינים במתחם. חלקם אף הצליח להעלות סרטון המתעד את ההפגנה. בסרטון אחר תיעד מפגינים שהחליפו את צבעי המדרכות לירוק - צבעם של מתנגדי המשטר האירני. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק